| roxanna a întrebat:

Pot sa devin dependenta de pastile pe baza de ibubrofen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anarhistor a răspuns:

Ooooooooooo...stati un pic. No ofense dar...sa nu confundam fitele cu dependenta.
In ziua de astazi poti fi dependenta si de ceai verde dar sa nu exageram...
IBUPROFEN e numele corect. Medicament antiinflamator nesteroidian, analgezic şi antipiretic folosit în durerea uşoară şi moderată, reumatism degenerativ şi inflamator, suferinţe disco-vertebrale, reumatism extraarticular.

Efectele secundare numara Greaţă, vome, epigastralgii, diaree, erupţii, prurit, cefalee, ameţeli, erupţii, anxietate DAR NU DEPENDETA.
In shimb...am ceva mult mai grav sa-ti spun.
Ibuprofen-ul poate sa dea infarct! Este contraindicat de exemplu dupa o operatie de bypass coronarian. Sunt zeci de studii pe net despre asta si riscul creste cu cat il iei mai mult. Oricum, daca scapi de infarct... O SA FACI ULCER...caci si la asta se pricepe.

Deci va rog...mare atentie.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti fi dependenta de Ibuprofen, el avnd efect ntialgic. Nu vei dezvolta dependenta dupa o utilizare terapeutica (maxim 14 zile consecutiv) sau prin uilizarea la nevoie (mai rar de o data pe saptamana, cand te doare ceva).

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Da, medicamentele care au in compozitia lor Ibuprofenul creaza dependenta dupa cateva zile de administrare constanta dupa cum zicea si Ferefe.

| monicaclaudia a răspuns:

Ai mai vazut dr House? ei daca nu tzil racomand.)) raspunsul la intrebarea ta este da.)

| ferefe a răspuns:

Da, eu stiu ca pastilele pe baza de ibuprofen trebuiesc luate doar 5 zile ca dupa aceasta perioada exista riscul de a crea dependenta la substanta respectiva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...chiar acum. ia si house m. d. si daca te uiti s-ar putea ca in episoadele urmatoare sa devina iar dependent

| moc a răspuns:

Mah...cine a facut referire la dr.house...nu ar fi mai bine sa te informezi si apoi sa incepi sa dai raspunsuri?
Dr.House era dependent de Vicodin, nu de ibuprofen...si nu sunt unul si acelasi lucru.Interesati-va apoi dati sfaturi.Cica ibuprofenul nu ar da dependenta happy...dar da multe altele