| anonim_4396 a întrebat:

Ce pastile pentru hipersomnie se pot lua la liber? Ceva care sa-ti dea energie, dar fara dependenta. Si cele pe baza de plante nu au un efect prea bun, deci in afara de ele. Ceva care sa te tina treaz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu stiu pentru ce iti trebuie asa ceva. Corpul are nevoie de odihna si trebuie sa i-o oferim la timp. Suprasolicitarea de a-l tine treaz cand are nevoie de odihna il va afecta. Cu banii pe care-i vei castiga tinandu-l treaz mai mult decat a randuit Dumnezeu, nu-ti vor fi de ajuns ca sa-ti recapeti sanatatea.
Daca ai un job de noapte, renunta la el. Mai bine un castig mai mic si cu sanatate, decat un castig mai mare si bolnava. Daca te hotarasti sa iti pastrezi darul sanatatii adoptand un stil de viata sanatos -daca vei face lucrul acesta pentru Dumnezeu, vei fi raplatita: nu doar cu sanatate, ci vei fi binecuvantata si cu nevoile materiale si financiare ale vietii. Pune-ti increderea Parintele nostru ceresc, pentru ca El nu te va dezamagi.

| sssssAndrassss a răspuns (pentru anonimg):

Nu e vorba ca vreau eu sa imi tin corpul treaz. insa sa dormi mai mult de 12-13 ore pe zi, si inca sa fii obosita tot timpul nu mi se pare prea normal. daca ma pun in pat, in aproape orice moment al zilei adorm instant, apoi ma trezesc mai obosita ca in momentul in care am adormit. tocmai de asta as avea nevoie.

| ziftode a răspuns (pentru sssssAndrassss):

Ai pus problema pe directie inversa, mi se pare ca tu ai o problema de, derajament de somn foarte grava, s-ar putea sa nu ai somn "REM" deloc (Rapid Eye Movement... cea mai adanca forma de somn, si care si singura odihnitoare), din cate stiu eu (CARE NU SUNT DOCTOR) problemele tale pot fi de la creier, inima (hipertensiune, aritmie), din respiratie (plamani), auz (urechea interna), etc. etc, ETC.

DEGEABA tratezi simptomele daca nu rezolvi problema, asa ca du-te la doctor... mi se pare ca, CHIAR AI NEVOIE... MARE!

| anonimg a răspuns (pentru sssssAndrassss):

Mi s-a intamplat ca atunci cand dorm mai mult sa imi doresc sa dorm si mai mult; si cred ca asta este un lucru general. Si poate deveni o obisnuinta a organismului.
Cred ca tu ai nevoie de un program strict -exact ca in armata.
Sfatul meu este sa dormi 8 ore cel mult pe noapte; iar ziua sa iti gasesti preocupari -in afara casei- care sa iti distraga atentia de la odihna. Nu te astepta ca sa te simti mai bine din primele zile. Tu respecti in continuare programul, pana cand organismul se va obisnui cu noul ritm.

| IIIshaneIII a răspuns:

Pesi e bun chiar daca nu e pastila

| sssssAndrassss a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Detalii?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru sssssAndrassss):

Eu cand vreau sa stau treaz beau pepsi si dimineata cand ma trezesc daca beau o cana, sunt ca scos din ou

| sssssAndrassss a răspuns (pentru IIIshaneIII):

La mine nu merge. cum am si zis, nici medicamentele pe baza de plante nu mai au efect. de asta am nevoie de ceva mai tare

| IIIshaneIII a răspuns (pentru sssssAndrassss):

Inseamna ca e ceva mai diferit la tine, nu stiu sa ma pronunt in situatia asta

| Aihao19 a răspuns:

Incearca spirulina, da energie mare.