| macholyco a întrebat:

Pot sa iau proteine fara sa fac sala?
Vreau doar sa ma ingras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| KinoAndreea a răspuns:

Poti lua vitamine o perioada, apoi sa faci o pauza, dupa care sa reincepi daca consideri ca este nevoie.

| RAY a răspuns:

Proteine ingrasa mai greu decat carbo, grasimi, deci incearca o dieta bogata in grasimi daca vrei sa te ingrasi, proteinele inhiba foametea asa ca nu ai chef de mancare apoi

| venividivici2017 a răspuns (pentru RAY):

Grasimile se impart in saturate si nesaturate. Cele nesaturate sunt bune pentru organism.

| RAY a răspuns (pentru venividivici2017):

Asa e

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Proteinele le ia oricum din mancare, din oua, lactate, carne si asa mai departe.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Asta daca nu e vegetarian

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Poți lua suplimente pe baza de proteine. Sunt sticluțe numite Nutrini Drink aduse din Franța care au în jur de 400 de kcalorii per sticluță. Sunt scumpe dar nu iti garantez ca te vei îngrașă prea mult. Pe lângă asta încearcă sa fii sedentara și sa mănânci mai mult. Eu am fost anorexică si am băut aceste proteine lichide timp de mai multe luni. Nu m-au ajutat pentru ca eram bolnava dar acesta nu este cazul tău deci ar putea sa te ajute

| venividivici2017 a răspuns:

Poti sa iei proteine dar cu continut ridicat de carbohidrati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru venividivici2017):

O proteina are ZERO carbohidrati...

Tu vrei sa spui gainer(sau supliment) cu proteine si carbohidrati...

| DennisW a răspuns:

Nu e cazul sa te ingrasi doar de dragul ingrasarii. Daca faci sport si iei in greutate, bine. Dar sa pui grasime pe tine nu-ti foloseste la nimic, ba dimpotriva.

| RAY a răspuns (pentru DennisW):

Grasimilie sunt si ele esentiale organismului uman

| DennisW a răspuns (pentru RAY):

Repet ce am spus: nu merita sa te ingrasi doar de dragul ingrasarii. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mananci carbohidrati sau proteine, ideea e sa nu mananci peste masura. Daca reusesti sa te ingrasi nemotivat mai mult decat sperai, sa vezi dupa aia distractie sa scapi de grasime.

| RAY a răspuns (pentru DennisW):

Grasimea e de doua feluri cea buna si cea rea, cea rea o regasim ca grasime abdominala sau in jurul organelor ea este fatala daca intra in sange si poate cauza multe, si eu am fost slabanog stiu cum e, apropo recomand ciocolata neagra cu cea mai placere

| cenumesapunaici a răspuns:

Te ingrasi daca ai surplus caloric(mananci mai multe calorii decat arde corpul tau) incearca sa mananci circa 2 g de proteina pe kg corp. Si carbohidrati 2 g si ceva. Evita mancarurile prajite si sucurile carbogazoase. Si in legatura cu suplimentele proteice, atat timp cat iti iei proteinele din alimentatie si esti in surplus caloric nu ai nevoie sa dai banii pe suplimente, cu banii aia cumperi piept de pui

| anonimouszzzzz a răspuns:

Poti lua 4 sau 5 mese pe zi, sanatoase si la oarele corespunzatoare..nu are rost sa bagi proteine.te strici singur! Obtine proteine din ALIMENTATIE! spor