| Valentin_Wyys_1998 a întrebat:

Am nevoie sa ma ingras vreo 10-15 kg.
Ideea este ca mi-e foarte dificil avand in vedere ca ma ingras foarte greu.
Vreau sa stiu daca iau proteine si ma bag la sală o sa reusesc sa ma ingraș ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FDJYHRF a răspuns:

Depinde cum vrei sa te ingrasi masa musculara sau grasime. Daca vrei grasime iti trebuie un deficit caloric mult mai mare, daca vrei masa musculara baga sala, nu prea as recomanda proteine din prima dar e alegerea ta

| Jidvei a răspuns (pentru FDJYHRF):

Nu-i recomanzi sa manance din prima? laughing

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal sala e pentru muschi nu pentru grasime. Daca vrei grasime stai lungit si baga untura de porc.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Untura de porc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Sau de cățel daca iti place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bossu daca vrei iti dau eu plan de dieta si ce poti sa cumperi

| Dana2103 a răspuns:

Proteinele ard grasimi si construiesc muschi, prin efort la sala. Nu ingrasa

| Februar30 a răspuns:

Ce mananci de fel, de nu te ingrasi? Ai prea multe ore intre mese?
O idee ar fi sa mananci ceea ce iti face pofta si cantitate mai mare, fara sa faci excese de dulciuri, grasimi si prajeli. De ex daca iti plac fripturile cu cartofi copti sau pestele la cuptor, mananca din astea happy
In meniul zilnic e bine sa ai carne slaba, oua, carbohidrati complecsi, si fibre pentru tranzit.
Daca mananci prost si mergi la sala, n-ai cum sa te ingrasi, ca ai consum caloric mare.

| Valentin_Wyys_1998 explică (pentru Februar30):

Fac 2 3 ore de sport zilnic

| Cosmin86 a răspuns (pentru Valentin_Wyys_1998):

Prea mult, maxim 1 ora de 3-4 ori pe saptamana, daca vrei masa musculara.

2-3 ore... fac copiii pampalai care nu stiu sa se antreneze sau sportivii care isi fac injectii cu steroizi.

| Jidvei a răspuns:

Mama lor de proteine, poate voiai sa spui `gainer`. mergi pe surplus caloric, mananca cat de mult poti zilnic si dupa cateva luni tragi linie si concluzionezi.