| NemNUZ a întrebat:

Daca o sa incep sa iau proteine un timp dupa care o sa ma las de ele si de sala, o sa incep sa ma ingras? PS, eu as lua proteine pentru reducerea masei de grasime ( pentru a mai slabi). Vreau raspunsuri de la cei care stiu depre treaba asta.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Izolatele proteice sunt bune ( wpi = whey protein isolate ), hidroizolatele sunt si mai bune happy

Nu-mi place ca n-are enzime si glutamina. mai bine mai putin 30 de lei si iei un dymatize elite whey, are si enzime si glutamina.

Daca nu-ti permiti, ramai pe WPI ( sa iei si dextroza, proteina pura o sa fie descompusa pentru energie fara dextroza ).

WPI = probabil singurul supliment "bunicel" din Romania happy

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

NU, o sa te ingrasi daca incepi sa mananci shaorma, cola, etc.

Si nu exista proteine pentru reducerea masei de grasime, alea sunt arzatoare de grasimi ( ex. lipo 6 de la nutrex ) sau lipotropice ( ex. carnitina ).

Poti lua carnitina pentru slabire, dar sa ai si o alimentatie adecvata, bineinteles.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Proteinele sunt pentru muschi adica marirea masei musculare, pentru reducerea grasimii poti lua L-Carnitine este ff buna pentru slabit.

| NemNUZ explică (pentru BracKMyhay95):

Eu ma gandeam la wpi pro nutrition

| Myyy3 a răspuns:

Normal ca te balonezi iar dupa, cel mai bine e sa te tii doar de sala si sa ai un regim alimentar mai drastic.Nu recomand proteinele.Duc la ipotenta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Myyy3):

Serios? DE CAND duc proteinele la impotenta?

Esti RETARDAT? Proteinele se gasesc si in mancare ( carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume ).

| Myyy3 a răspuns (pentru Cosmin86):

Credeam ca de alea de la sala mane, nu ai specificat, scuze.Sa nu iei nimic pe care scrie proteine sau steroizi.Din macanre e ok dar din alea de la sal nu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Myyy3):

Si alea de la sala TOT DIN MANCARE sunt facute.

Mai documenteaza-te, steroizii sunt cu totul altceva.

steroizi = substante ILEGALE ( NU GASESTI sa cumperi in magaizne, decat pe piata neagra )

proteine = suplimente alimentare, mancare concentrata ( zer, lapte, albus de ou, etc. ), le gasesti chiar si in farmacii

| NemNUZ explică (pentru Cosmin86):

Te intreb pe tine pentru ca vad ca stii mai bine, instructorul meu a spus sa iau wpi pro nutrition deoarece sunt mai scumpe iar astfel mai de calitate, tu ce spui?

| Cosmin86 a răspuns (pentru NemNUZ):

Izolatele proteice sunt bune ( wpi = whey protein isolate ), hidroizolatele sunt si mai bune happy

Nu-mi place ca n-are enzime si glutamina. mai bine mai putin 30 de lei si iei un dymatize elite whey, are si enzime si glutamina.

Daca nu-ti permiti, ramai pe WPI ( sa iei si dextroza, proteina pura o sa fie descompusa pentru energie fara dextroza ).

WPI = probabil singurul supliment "bunicel" din Romania happy

| trust24 a răspuns:

Buna,am citit raspunsurile si m-a apucat rasul... sincer multi vorbesc, dar nimeni nu explica lucrurile cu adevarat.Inainte sa iei oricefel de supliment nutritiv, spune-mi te rog cati ani ai, fata sau baiat si daca faci fitness, adica greutati sau si aerobic... Antrenor ai? ai cerut sfatul?

| NemNUZ explică (pentru trust24):

Am 15 ani, baiat, greutati, am antrenor, el mi-a recomandat WPI

| trust24 a răspuns (pentru NemNUZ):

Deci fitness faci... proteina nu e pentru reducerea a masei musculare,proteina e cea ce gasesti si in carne(piept de pui,curcan,lactate : lapte,branza)... daca vrei sa reduci masa musculara trebuie redus carbohidratul (cartofi,faina,orez,chipsuri,dulciuri) si trebuie ridcicat nivelul proteinei(branza,legume, fructe, carnea alba), iar proteina bei ca si un fel de supliment nutritiv, cea ce inseamna pe langa mancare, dar nu si ca inlocuitor de masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru trust24):

Sa reduci masa musculara? Vrei sa spui sa reduci stratul de grasime

| trust24 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate eram c am obosita si am gresit tongue