| marionettebbb a întrebat:

Pot slabi daca beau apa cu otet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Poti manca mai multe salate, si sa adaugi otet si ulei de masline.
nu e recomandat sa bei apa cu otet, pentru ca nu stii in ce fel este tolerat de stomac.
sportul este ingredientul principal in procesul de slabire, alaturi de o dieta sanatoasa.
nu face excese, indiferent de activitate.

| mona a răspuns:

Nu slabesti nimic in schimb o sa ai probleme cu stomacul

| BiuL a răspuns:

Nu, daca vrei sa slabesti trebuie sa manci in cantitati rezonabile si sanatos si sa faci miscare.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Nu face asta! Da slabesti dar nu face asta! Otetul poate provoca rani la stomac cum ar fi ulcerul gastric m-ai ales daca ai probleme cu stomacul.Tu sigur o sa zici ca nu ai nici o problema dar nimeni nu stie doar gastroenterologul si chiar daca nu ai iti vei provoca singur/a ulcerul si atunci o sa iti taie chiar si din stomac.Si cand ai ulcer ai o gramada de restrictii la mancare. Exista si cazuri in care le-a fost scos intregul stomac.Mai ales cred ca esti copil nu cred ca ai mai mult de 25-30 de ani doar atunci poti tine diete.La varsta ta se face sport.Dar ar merge apa+lamaie slabesti dar nu am incercat. Funda?happy

| doctorandus a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Spre lamurirea ta: otetul are 9% acid acetic (pH=2, 4), in timp ce toti oamenii au permanent in stomac acid clorhidric (pH=0, 5, pH-ul din interiorul stomacului e intre 1 si 2). Deci acidul acetic iti poate creste pH-ul stomacului, adica sa-l faca mai putin acid.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru doctorandus):

PH-ul trebuie sa ramana neutru adica sa nu creasca altfel este un PH acid

| doctorandus a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Te-a batut cineva in cap? Daca un pH neutru creste, inseamna ca devine bazic, nu acid. Plus ca in stomac e cam la fel de acid (adica acelasi pH) ca in bateria de la masina (aia cu acid sulfuric). Bine, ca e acid clorhidric in loc de acid sulfuric. Daca ai pH neutru in stomac esti aproape de exitus sau deja decedat.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru doctorandus):

Te rog doctorandus tine dieta dar dupa poti urma consecintele incostientei tale

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru doctorandus):

Doctorandus vezi cand mananci sau bei apa pH-ul creste iar stomacul cere acid clorhidric ca sa il scada pana la valoarea de 4 cam asa iar tu daca bei acid acetic evident ph-ul tau va scadea si va deveni acid.

| doctorandus a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Am avut dreptate ca esti batut in cap. Daca nu e acid in stomac si devine neutru, esti pe nasalie. In timpul digestiei pH-ul stomacului e intre 1 si 2, in repaus este intre 4 si 5, adica ramane mereu acid. http://chemistry.about.com/od/lecturenoteslab1/a/Stomach-Ph.htm

Da, otetul poate scadea pH-ul, dar asta doar daca nu digeri ceva. In timpul digestiei otetul iti creste pH-ul.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru doctorandus):

Si tu cum nu mananci nimic?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti slabi daca mananci calculat, sanatos si daca faci sport

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa NU vei slăbi, dar te vei îmbolnăvi la stomac ( vei face o gastrită, sau chiar ceva mai grav )!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa nu bei apa simpla si sa faci miscare ampla?