| roxanna a întrebat:

Poti sa faci cancer la suflet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Metaforic vorbind...

"Cand rupi o coarda la chitara
Ea suna lung si prelungit...
O alta coarda ii ia locul
S-auzi chitara iar cantand.
Dar daca, din nefericire,
Lovesti in coarda Inimii
Ea suna lung o viata-ntreaga
Si n-o mai poti inlocui..."

Uneori... o poti inlocui si pe cea a inimii...
Cineva spunea ca timpul te ajuta sa uiti... Nu uiti! Timpul doar "calca"..., netezeste... si durerile nu mai sunt asa "abrazive"...

8 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

La suflet? oare confunzi inima cu sufletul? sau cu un alt organ vital? poate este cineva aici care are mai multe cunostinte despre suflet de ex un student la teologie sau un preot sa iti explice exact ce e sufletul...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cred ca asta o sa fie un viitor vers de manele...foarte ''profund''laughingnormal ca nu poti sa faci... cel putin nu se numeste cancer...

assiris
| assiris a răspuns:

Omenirea nu prea stie ce e ala suflet asa ca...
Cancerul este o boala care apare cind dezvoltarea unor celule nu mai poate fi controlata de sistemul imunitar ori sufletul fiind imaterial, nu prea are celule.

| mihalitza a răspuns:

Da, poti sa faci...Insa acest tip de cancer se vindeca punind putina ordine in mintea si in viata ta, eventual cu ajutorul unui psiholog...

| viorel2c a răspuns:

Sigur ca da dar din fericire se trateaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e surprinzatoare si spune ceva despre cea care o pune.nu e un om banal. din ceea ce inteleg eu despre sensul intrebarii pot spune ca exista trei feluri de "cancer" sufletesc :depresia profunda, remuscarea pentru o jignire a unei persoane iubite, jignire facuta intr-o clipa de suparare necontrolata si oastfel de remuscare te poate urmari toata viata mai ales daca persoana respectiva nu te poate ierta. iar o atreia forma eobsesia... dumnezeu sa te fereasca de toate, draga mea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da nu stiu sigur dar stiu ca la suflet te inbolnavesti atunci cand ai fost parasita de prietenul tau s-au a murit cioneva de la tine din familie poate chiar mama ta de alt ceva nu cred ca poti sa te imbolnavesti la suplet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga ROXANNA! Nu stiu, asta incerc si eu sa aflu.Pentru orice eventualitate, scrie-mi si mie ceva la: feladi@hotmail.com