| WoKy a întrebat:

Preiau acest mesaj de pe un alt site deoarece n.am primit vreun mesaj. E legat de prietena mea.
"Buna ziua tuturor.
In urma cu 4 zile am observat o secretie nu foarte abundenta alba-galbuie urmata de o senzatie de usturime si mancarime in tandem (e greu de descris senzatia) si in acelasi timp si o zona de roseata in zona intrarii in vagin dar si o senzatie de "uscare" a zonei.
Mentionez ca am 17 ani. Nu am avut in ultimele 30 de zile contact sexual de nici un fel, insa in trecut au fost contacte suxuale protejate, cu partener stabil. Pot sa mai adaug faptul ca ultima zi din menstra a fost 30 august, de atunci nu am mai avut. Am efectuat un test de sarcina care a iesit negativ.
Imi poate spune cineva ce se intampla?
Mai adaug eu 2 detalii: Azi am avut contact si in timpul actului au exista scurgeri destul de abundente si "cleioase".
Pentru un control ginecologic se accepta minore fara semnatura unui adult? Adica, eu ca major pot semna in locul lui maica.sa, deoarece ea e in Germania cu tot cu taica.su.
Dau funda si vot.
Vreau seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HoneyBell a răspuns:

Bună! Prietena ta are o vaginita cel mai probabil,care se face de la răceli netratate, stat pe rece, igiena neadecvata, sex neprotejat șamd. Da, poți merge la un ginecolog, de preferat privat (costul ajunge undeva la 120-150 Ron in funcție de consultație (consult ginecologic, ecografie vaginala, test de secreție ). Avand peste 16 ani,nu mai are nevoie de prezența părinților. Este vorba de ceva ce se tratează ușor,la timp, cu spălături cu ceai de galbenele și niste ovule prescrise de medic. Cu cât mai repede va prezentați la Dr cu atât mai bine! Infectia se poate inrautati și chiar duce la alte probleme cum ar fi Chlamydia, Candidoza etc. Netratate, ele pot duce la infertilitate, chisturi ovariene și dismenoree, disconfort in timpul actului sexual ..Nu ii recomand șervețele umede deoarece pot înrăutăți
mâncărimile și arsurile din cauza parfumului și alcoolului.Se poate da cu crema de galbenele până la consultația ginecologica! Fuguța la ginecolog! Multa sănătate :*

1 răspuns:
| Sav_Alexandru_1990 a răspuns:

Știu ca și prietena mea a avut același lucru și la control i-a zis ca este o infecție
Acea infecție de face de la prea mult lichid și căldură și chestii care tu ca băiat sigur nu vrei sa le vezi ( Îți zic eu ca nu vrei )
Poate este același lucru
Sfatul meu este sa se spele mai des și mai tare in zona și când simte ca este uda sa ia un șervețel umed și sa șteargă
Ca sa mențină zona curata... Așa sigur trece dar mai greu fără medicamente ( nu mai știu exact ce a luat iubita mea dar erau date numai de la medic după control )