| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce metoda e nasterea mai sigura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nasterea naturala este cea mai recomandata. Cu conditia sa nu consideri sarcina o boala care sa te tina in pat timp de 9 luni. Fa cat de multa miscare poti in timpul sarcinii, nu manca pentru 2, ca te vei ingrasa peste masura. Astfel, vei avea o nastere usoara. Cezariana este sigura in cazurile in care nasterea naturala poate periclita viata mamei sau a copilului.

| Rizer a răspuns:

Dupa parerea mea, ce am mai auzit pe la rude, cezariana, dar acum e la moda nasterea naturala, depinde si tine, daca ai cum poti natural, daca intervin probleme -cezariana!

Sanatate, si o nastere usoara!

| sorin a răspuns:

Nasterea naturala e cea mai sigura, dar cred ca si cea sub apa si nu e asa dureroasa.

| Angellina a răspuns:

Desi nasterea naturala are eca mai recomandata, se spune ca nasterea in apa este mai putin dureroasa, permite copilului sa stie sa inoate de la inceput, iar mama se simte mult ma bine dupa nastere si se reface mai usor.

Totusi, nasterea naturala este cea mai veche cu cele mai multe victime, infectii si neplaceri. dar ramane cea mai sigura, pentru ca nu mai traim in timpuri antice sau medievale sa nu primim ingrijiri corespunzatoare. Plus ca, am aflat din niste surse, faptul ca nasterea este atat de dureroasa face ca simtul matern sa infloreasca si mai mult.

Foarte comoda este cezariana. Nu te chinui, este antesteziata, nu simti nicio durere. taietura este asezata intr-o pozitie deloc inestetica [cele orizontale], in schimb nu mai este acel efort depus la nastere, care, in cazul nasterii naturale, scade kilograme [2, chiar 3].

la alegerea ta sa decizi care este metoda cea mai sigura.

| ing. a răspuns:

Nasterea naturala.winking
Dar totul depinde de tine.happy

| Dan a răspuns:

Mai bine intreaba pe Laur (www.contraboli.ro) .

| Amelia87 a răspuns:

Naturala, dar depinde: in cazul in care ai probleme de sanatate, si chiar infectii uro-genitale, atunci numai cezariana, altfel risti sa se molipseasca copilul. Ai grija.

| scootsie a răspuns:

Prin cea naturala...Eu am avut travaliu la primul copil, de 24 ore, dar cand trebuia sa-mi faca operatie cezariana, a venit pe lume...Si ma bucur ca s-a nascut natural! E un baiat deosebit! Il iubesc enorm... mi-as da si viata pentru el...

| christabell a răspuns:

La orice tip de nastere exista o marja de risc, chiar si la cea naturala(fara anestezie epidurala). Orice tip de nastere vei avea, in timpul sarcinii sa ai si mai multa grija de sanatate decat ai facut-o pana atunci.