| Anonim232323 a întrebat:

Sal TPU, acum 1 ora m-am zgariat intr-un cui mic, de pe peree si era ruginit, dar nu rau, si am o rana de circa 1 -2 cm si imi curge sange,... Am dat cu apa oxigenata, apa si flocinolon, pot spune ca prin ianuarie m-am facut gaura in mana cu o sarma ruginita si mi-am facut anti tetans, ar trebui sa imi mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Glamour612 a răspuns:

Dacă este doar o zgârietură, nu ai de ce să îți faci griji. Ai făcut foarte bine că ți-ai dat cu apă oxigenată. Aceasta curăță rana și previne o posibilă infectare. Nu ai de ce să îți faci griji. Dacă apar probleme, te duci la un medic. Dar cum am zis, este doar o zgârietură. :*

3 răspunsuri:
| MaiBineAnonimDecatCriticat a răspuns:

Nu nu iti mai face decat daca nu se inchide rana.AR TREBI SA VEZI UN MEDIC

| pitbullbulterier a răspuns:

Salut nu neaparat. dar ca sa fi sigur ca nu se infecteaza dati vu betadine in locu ala si dupa panseazate.

| CristinaMaria1D a răspuns:

Antitetanusul isi face efectul pe o perioada de 9 ani, deci nu este necesar sa iti injectezi iar vaccinul in sange. happy