| anonim_4396 a întrebat:

Recent mi-am facut o ecografie abdominala totala si mi s-a spus ca am o malformatie congenitala, mai precis k pe partea stanga am 2 rinichi si pe dreapte 1.as vrea sa stiu daca si care este pericolul sau ce as putea face sa nu am probleme pe viitor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar trebuie sa te vada un medic nefrolog, pentru a vedea starea celor trei rinichi. Riscurile care imi vin acum in cap: risc mare de hipertensiune arteriala instalata precoce si cu evolutie grava, risc de insuficienta renala (rinichii pot fi 3 dar prost dezvoltati).

| eni a răspuns:

E o problema serioasa.doar un medic de specialitate i-ti poate da un raspuns.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Stai asa. cand ti-au spus de malformatie nu ai fost curios (oasa) sa il/o intrebi pe doctor? Adica sunt totusi cadre specializare...

Nu am nici o pregatire in asa ceva. Brigaela da sfaturi bune in sanatate. Poate iti vede ea intrebarea!

| lorely1308 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa mergi si la alti medici pentru ca nimic nu e sigur pana nu te interesezi mai mult! E vorba de sanatatea ta!

| sTeFaN. a răspuns:

Chair nu te-a interesat de malformatie? trebuia sa-l intrebi pe doctor ce riscuri are aceasta malformatiehappy

| madalinasoare1 a răspuns:

Marfa ca ai 2 rinichi pe unul poti sa-l vinzi... scoate-l la licitatie...(scuze daca am fost prea glumeata). du-te la alti doctori si fa niste analize mai detaliate spre binele tau