| Anonim0096 a întrebat:

Recomandati proteinel luate in paralel cu mersul la sala? Si daca ati luat sau stiti daca este vreo diferenta vizibila in :mers la sala 3 luni fara proteine si mers la sala 3 luni luand proteine(ma refer diferenta la aspectul fizic). Funa! Si daca au efecte secundare sa spuneti va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, recomand, dar in limita a 2 grame de proteine / kilogram corp din alimentatie + suplimente.
Diferenta intre cineva care ia si cineva care nu ia trebuie sa fie de 10 %, rolul lor este doar sa-ti asiguri ce nu poti din mancare ( daca poti doar din mancare sa-ti asiguri 2 grame / kilogram-corp zilnic, atunci nu mai ai nevoie ).

Nu au efecte secundare, dar trebuie sa intelegi ce sunt CEL MAI PUTIN importante. In ordinea importantei : alimentatie, odihna, antrenament, suplimente.

Fara o alimentatie pusa la punct ( 4-5 mese / zi bogate in proteine ), odihna si un antrenament corect ( 90 % din cei care merg la sala se antreneaza incorect ) le iei degeaba. Cand ai alea 3 puse la punct te gandesti la suplimente cu proteine.

4 răspunsuri:
| RaReSh17 a răspuns:

Proteinele sunt extrem de bune, nu au nici un efect secundar, ele sunt aprobate de minister, nu sunt steroizi, ele ofera mai multa energie organismului si creste masa musculara deoarece are foarte multe vitamine, rezultatele cu proteine sunt mult mai mari decat fara, exista chiar studii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RaReSh17):

Ai partial dreptate, o singura completare : nu au vitamine deloc, se descompun in aminoacizi si astia sunt caramizile masei musculare happy
Vitamine iei din alte surse. Eventual poti lua un produs care sa contina si proteine si vitamine

| AlleXx5785 a răspuns:

Mai..proteinele nu sunt bune, daca mergi la sala si iei proteine nu o sa ai muschi adevarati, doar pentru ca sunt aprobate de minister nu inseamna ca sunt bune. O sa arati altfel da, dar o sa fie muschi falsi pentru ca proteinele ajung in muschi si se solidifica si iti creste muschiulhappy daca un timp de cateva luni nu mai mergi la sala sa vezi cum se lasa muschii pe tine in jos..ca si la batrani ca si cum ai avea piele in plus. Daca vrei ceva durabil munceste fara proteine. Stiu pentru ca 2 vecini de-ai mei iau proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlleXx5785):

Cum mah sa nu ai muschi adevarati? Tu stii macar din ce sunt facute?
Proteinele sunt facute tot din MANCARE, proteina este separata de restul continutului ( ex. grasime ), ca sa iti suplimentezi dieta cu proteine fara grasimi, colesterol si altele.

Se lasa muschii in jos? rolling on the floor, eu am luat 2 ani proteine si am avut 5 ani pauza, si ca sa vezi, nu s-a lasat NIMIC in jos.

Ca fapt divers, cand te lasi de sala e normal ca muschii sa inceapa sa-si piarda din volum, dar daca iei proteine asta se intampla MAI LENT decat daca nu iei.

Mai documenteaza-te inainte sa afirmi lucruri de genul happy