| Geass1 a întrebat:

Remedii pentru oboseală? Dorm cât este recomandat, de hidratat mă hidratez și fac mișcare. Mă trezesc și continui să fiu toată ziua obosită. Posibil din cauza unor tratamente... Nu fumez.
Simt că aș putea dormi toată ziua, dar vă dați seama că nu-mi permite timpul asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai diabet fa ti analizele, oboseala este cauzata de ceva fie diabet fie ficat

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna la tine "Dorm cât este recomandat"?
Efectiv, de la ce ora te pui la somn si cand te trezesti?

| Geass1 explică (pentru Violleta2022):

Pe la 23-24 maxim și mă trezesc pe la 8-9 maxim.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Geass1):

Deci tu pierzi 2 ore importante din cele 4ore, cand hormonii vitali creierului serotonina si melatonina, nu se mai produc!

Scei hormoni vitali creierului s eproduc numai cand dormim intre orele 22 si 2 dimineata.
Cum tu te culi la ora 24, creierul nu are timp sa produca necesarul de hormoni si nici sa odihneasca creierul, iar daca repeti noapte d e noapte culcare tarzie, creierul tau ajunge intr-un defiicit major de serotonina si melatonina, declansand probleme psihice.

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic, poate fi o afectiune serioasa in spatele oboselii.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu-o baga in seama pe violleta, ea are "adevarul absolut" la orice laughing. Si eu ca si tine dorm la 23:00-23:30, sau maxim 24:00. Si nu ma simt obosit a doua zi, ba chiar dorm pana la 6-7. Important este sa mananci dimineata ceva cereale sau fructe si o bautura calda. Maxim o cescuta mica de cafea. Eu nu beau cafea, pentru ca nu am voie, si in schimb beau cicoare ca inlocuitor. Dupa amiaza pe la 12, mananc pranzul ( poti manca orice aici de la peste, carne, ciorba, supa, paste, etc. ). Apoi cand ajung acasa imi fac curatenie prin casa si bag calistenice ( exercitii fizice cu greutatea corpului si cardio ), fac un dus caliu spre rece, ma pun sa iau cina pe la 6-7 maxim, si apoi o dau pe lichide pana adorm. Daca mi se mai face foame pana la somn, bag niste seminte, sau alune ca snacks. Si cam asta e tot pentru a nu ma simti obosit. Si dorm doar 6-7 ore pe zi.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Daca si asa te simti obosita, mergi la medic, e posibil sa ai ceva hormonal.

| TheGentleman a răspuns:

1. Contrar celor spuse de o utilizatoare, nu este recomandat să bei apă sau lichide înainte de culcare. Te vei trezi peste noapte pentru a merge la toaletă.

Încearcă să nu mai mănânci nimic după ora 18-19. Este stres pentru organism să proceseze în timpul somnului

| StoicAnalysis a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu sunt o utilizatoare, ci utilizator. Si referitor la lichide, eu nu m-am referit sa bea in continuu laughing. M-am referit sa nu consume pana se culca decat lichide atunci cand i se face sete. Am uitat ca trebuie sa mai si specific asta.

| TheGentleman a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Floruits:
„Îți recomand să bei apă înainte să te culci și să te culci cel mult la ora 21-22."

sau ai două conturi? big grin

| StoicAnalysis a răspuns (pentru TheGentleman):

Da, imi aduc aminte. Am zis-o ca recomandare pentru un om normal. Eu si cu fata ce a pus intrebarea in cazul de fata, nu suntem inclusi in normalitate, deci noi avem tendinta sa dormim la ore mai tarzii. Si nu am zis sa bea apa in cantitati ce ar duce la urinare la miezul noptii. Am zis-o cu gandul ca bea doar cat simte ca are nevoie. Ai putut dormi vreodata cand iti era foarte sete? Mai ales pe timp de vara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut aceiasi problema. In ultimile 2 luni, am fost atent la alimentatie. Foarte rar fast food, cipsuri. Zahar nu consum absolut de loc. Am inceput sa mananc foarte multe oua, branza, lapte, carne. Sa zic ca am dat vreo 3-4 kg jos si nu ma mai simt asa de obosit. Consum ft multa apa, cred ca in medie 3-4 litri pe zi. Ce nu reusesc inca, este sa dorm si eu macar 6 ore pe noapte. Cand vin de la munca, mai stau pe telefon, si ma bag la somn dupa 12 noaptea. Cateodata pe la 2 dimineata. Este oribil. Si mai iau magneziu si vitamine.

| DovleacTurbat a răspuns:

La ce ora te pui in pat și la ce ora te trezești? Nu e suficient sa dormi "cat e recomandat", plus că 8 ore nu.s bătute în cuie.
Cu alimentația cum stai?
Daca muncești, te și antrenezi, dar nu mănânci suficient, probabil, treci printr-un "burnout". Ia pauza de la antrenamente vreo 2 săptămâni, mănâncă bine și vezi cum te simți.
Fa'ti și un set de analize.

| Sekim a răspuns:

Problema asta poate aparea din n motive, nu avem de unde sa stim noi exact ce si cum. Insa, pot sa iti ofer unele recomandari :
1. Incepe o "dieta" echilibrata. Focuseaza te mai mult pe carbohidrati atunci cand mananci ( paste, paine, cereale etc ); consuma grasimi sanatoase ( seminte de floarea soarelui, alune etc ); proteine.
2. Daca ai fost/esti o consumatoare de cafea, este posibil ca motivul pentru care nu ai energie sa fie acela ca nu mai consumi cafeina (suficienta sau deloc ), creierul fiind obisnuit cu asta.
3. Exista foarte multe suplimente alimentare care ti ar putea imbunatati starea, insa cred ca ar trebui sa te indrepti in mare parte spre magneziu ( de preferat, malat de magneziu ). In general, ai nevoie de mai multe vitamine, sunt multe care ajuta la producerea de energie ( B12, fier, magneziu etc ).
Cred ca daca incepi sa consumi o cantitate mai mare de carbohidrati(150g + ) si ai suplimenta putin cu magneziu, problema ta ar disparea usor. Totusi, atata timp cat nu esti optimista si nu ai o atitudine pozitiva, e foarte posibil sa faci orice, sa fi in cea mai buna forma fizica si tot la fel de rau sa te simti.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nici eu nu pot sa dorm nopțile mai mult de 4 5 ore și aia... Ori cât de obosita ași fi de la munca sau alergat nu pot dormi deloc normal.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Și nici eu nu fumez nu am fumat o data măcar în viața mea și nici nu se va întâmpla asta vreodată am dat jos și 28 de kilograme și am renunțqat la orice suc orice energizant orice cipsuri și orice prosti mănâncă doar cei sănătos și doar când îmi este foame degeaba dorm tot mai puțin...

| Smmo a răspuns:

Daca pe tratamentul pe care il faci scrie ca te afecteaza in acest mod, asa este. Nu vad ce sa faci, decat sa vorbesti cu medicul care ti l-a dat. Daca nu gasesti vreun motiv si nu se rezolva oboseala, mergi la medic.

Fiind femeie, ia in calcul si ciclul, dupa e normal sa fii mai obosita decat inainte. Ca sa scada cantitatea de sange pierdut, ia niste calciu in primele zile (fara alte chestii, de exemplu calciu lactic) si te va ajuta si la somn, va fi mai profund. Daca nu simti ca te ajuta, ia altfel de calciu, se gaseste extras din diferite chestii.

Somnul cel mai odihnitor este cel dinainte de ora 22. Daca il pierzi pe ala, ar trebui sa dormi mult mai mult si probabil nu ai cand.
Daca stai la televizor sau pe telefon sau citesti carti cateva ore inainte sa dormi, asta iti oboseste ochii mult, iar iti da senzatia de oboseala, adica nu merge sa ai si un serviciu care presupune sa stai cu ochii in ecrane mereu.
Magneziul si vitaminele te pot ajuta putin, te fac sa fii fresh cateva ore, dupa aia simti iar oboseala. Cafeaua si alte chestii la fel. Ele trag de tine atunci cand nu mai poti, dar organismul tau tot sufera si iti cere sa recuperezi prin diverse mesaje, cum ar fi oboseala, raceli.

Statul in orase si in spatii inchise, gandurile de zi cu zi, pot duce la o mini-depresie care se mai manifesta si prin oboseala. Te poate ajuta sa iti revii statul in aer liber, plimbarea in zone cu copaci mai multi, parcuri, gradini, ce ai tu pe acolo, iesirea din oras, vacanta cu alte cuvinte, dar nu mers la tara ca am de cules sau stiu eu ce treburi sau obligatii. Ceva care sa te faca sa nu te mai gandesti la stresurile tale uzuale.

Un ajutor atunci cand sunt obosita si care da si un somn mai bun, mi-l ofera asta (nu alte variante, ca mai difera compozitia, si nu des pentru ca are soia si prea mult afecteaza si pe parte hormonala):
https://www.auchan.ro/bautura-din-soia-cu-vanilie-alpro-250-ml/p
Daca vrei sa incerci ceva cu minerale si vitamine, tot cu efect bun:
https://freseniuskabi-magazin.ro/......45983.html

| floruits a răspuns:

Bună!

Îți recomand să te duci la un medic. Poți să ai probleme serioase.
Îți recomand să bei apă înainte să te culci și să te culci cel mult la ora 21-22.

Zi frumoasă.