| CentyLox a întrebat:

Repede cineva, respir greu și am stare de anxietate bazata pe frica de moarte. Mă simt foarte nașpa, ce ar trebui sa fac? Îmi e frica sa nu pățesc ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îmi este frică să nu pățesc ceva.
Îți este frică acum? Cum simți frica? Ce vezi, ce auzi, ce simți.
Să nu pățești ceva, ce? Ce anume este acel ceva?
Cum adică să îl pățești? Descrie.
Când să îl pățești? Când în viitor?
Deci îți este frică acum să nu pățești ceva în viitor?
Cum ajungi acum la acel viitor?
Cum începe frica? Ce anume o declanșează, de unde vine?
Cum o simți că vine? Când vine, o poți opri?
Ce se întâmplă când încerci să o oprești?
Cum te simți atunci? Ce vezi, auzi, simți?

| Nirvanaaa a răspuns:

Exercitii de respiratie: trage puternic adânc aer în piept si expira usor, dacă ești în casa mergi la geam sa iei aer. Tine un obiect în mana si plimba-l dintr-o mana în alta ( forțezi creierul sa se gândească la altceva).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieși puțin afara la aer curat și inspira lent, inspira profund pe nas și expira aer lent, fa de 5 ori asa și îți revii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ati ceai de tei,ceai de sunătoare de la farmacie,te va calma puțin, și fa multă mișcare, sport, o sa scapi de anxietate, înfrunta situațiile care iti provoacă teama, orice fobie trebuie înfruntata ca să fie eliminata, expunete în mod repetat la acele chestii care iti provoacă frica, neliniște, doar asa se poate scăpa de anxietate.

| David23445 a răspuns:

Salut e un atac de panica calmează-te respira adânc gândește-te la ce îți face ție plăcere nu te mai îngrijora nu îți mai fiie frică că mai rău îți este nu e un incfart sau altceva și eu am avut așa ceva și am făcut ce ți-am zis mai sus nu te mai gândi că acolo ce rău îmi e că nu rezolvi nimic mai rău îți faci

| David23445 a răspuns:

Incfartul și atacul de panică sunt diferte incfartil are simptomele următoare big grinurere puternică în piept care iradiază în brate și în gat sau mandibula transpirații excesive greață uneori nu mereu respirație foarte dificilă durerea Incfartului este foarte puternică te strânge te apasă Atacul de panică este cu totul diferit de incfart și are simptomele : Bătăi rapide ale inimii Transpirații stare de frică anxietate respirație rapidă deci ce ai zis tu că ai simptomele pe care tu le ai semnifică un atac de panica multă sănătate

| prietenaingrijorată a răspuns:

Cel mai recomandat este sa discuți cu un specialist, si de acolo se va rezolva cu el. Dar daca nu poți asta încearcă sa te ajuți singur cat poți, sunt diferite exerciții de respirație, sau tratamente pe baza de plante naturale care nu ti fac rau, si doar te liniștesc, găsești la farmacii fara prescripție. Poti sa ti faci de asemenea un jurnal si sa ti expui emoțiile acolo, tot ce simți, sunt multe metode, dar daca vezi ca nu se ameliorează deloc, discuta cu un specialist. Sănătatea mentala nu trebuie niciodată neglijata!