| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU!
Ma confrunt cu stari de anxietate de cateva saptamani, iar acum recent de vreo 2 zile când stau in picioare imi bate inima repede si respir greu. Am incercat exercitii de respirație dar nu prea merg. Am frica asta in mine sa nu am ceva la inima. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Poti sa ai cum a spus cineva mai jos atac de panica, dar trebuie sa înțelegi o chestie, chiar dacă ai sau nu ai ceva la inima gândul asta, frica și agitația nu îți face bine.

Eu sufăr de tahicardie (puls crescut), deci o problema la inima ce imi provoacă crize o data la 3 luni sau mai des dacă nu iau tratament (și acum nu mai pot sa iau tratament momentan) și trăiesc cu asta.Si mie mi se pornește inima asa si îmi urca pulsul pana la 200+, iar uneori îl încetinesc cu respirația, exerciții etc dar uneori e nevoie de intervenția medicului.Dar repet, sunt aici, trăiesc și pe deasupra mai am și sansa de vindecare de care nu pot sa profit încă pentru ca sunt intr-o situatie mai delicata și nu am voie sa fac nici o intervenție.
Trebuie sa te calmezi ca și panica și problemele la inima se manifesta urat la frica și stres.Si pe mine ma sfătuit sa îmi țin frica și stresul sub control dacă vreau sa nu mai am astfel de crize.Sau cel puțin asa dese.

Mergi la un ekg ca nu doare, nu e nimic ce sa îți facă rău și spune-i medicului ce problema ai.In special la cabinetele de cardiologie ți se face și ecografie și ti se da un rezultat.
Dacă nu îți iese sa ai ceva, dar ție tot ți se pornește asa inima mergi când ai o criza de genul la urgente pentru ca în timpul unei crize sigur îți iese la ekg ce ai pentru ca acolo se vede dacă pulsul deși rapid îți e regulat sau aiurea.
E mult mai complicata treaba de explicat dar cert e ca nu mori.Important e sa mergi la un medic pentru un consult.

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Freya1):

Ideea e ca eu când sunt linistit am pulsul si 60, iar când sunt in picioare in jur de 70
Doar cand sunt agitat il am mare

| Aaaafhshabgy a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Si am abia 16 ani

| Freya1 a răspuns (pentru Aaaafhshabgy):

Pai pulsul tău e super ok in repaus.Iar pana în 90, chiar 100 în activitate e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ai un atac de panica, consulta medicul de familie care îți va recomanda cel mai probabil un medic specialist pentru inima un EKG nu ar strica

| slayer09 a răspuns:

Ia sa incerci sa mananci de post si cat mai natural si sa faci mult sport, si sa citesti mult. Poate da rezultate. Pune-ti in minte si pe foaie maine dimineata sa te trezesti la 6, sa faci niste genuflexiuni, flotari, sa alergi p-afara daca poti, si apoi sa te apoi sa citesti cateva pagini dintr-o carte si sa iti faci un hobby sa faci ceva in fiecare zi...sa nu lasi mintea sa zburde aiurea. Si astea fa-le in fiecare zi, si post mult.

| StefanNumeDeCod a răspuns:

Se numește intoleranta ortostatica, presiunea sângelui este prea mică în picioare și ca să compenseze, inima începe sa bata mai tare. Nu este ceva grav, dar totuși nu e bine sa ceri sfaturi medicale pe internet. Du-te la doctor!