| anonim_4396 a întrebat:

Rromii cum de nu se îmbolnăvesc de depresie? Eu nu am văzut niciodată un rrom depresiv cum e posibil așa ceva? PS nu sunt rasist e doar o întrebare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
59 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sunt mai sociabili, traiesc in comunitati mari. Noi avem tendinta de izolare si nu interactionam cu atatea rude si prieteni ca ei

| valentingb a răspuns:

Sunt sigur că niciunul din cei care trăiesc pe stradă, dorm în frig, daca au o casă e vai de ea, cu șobolani și toate alea, n-au depresie. Sunt super fericiți.
Uită-te la link-ul ăsta: https://i.redd.it/ye069jkmobt11.jpg
Poate îi recunoști. Cu toții s-au sinucis. Cu toții au avut depresie. Depresivii își ascund depresia de cele mai multe ori.

| Bruno92 a răspuns (pentru valentingb):

Chester sad

| Bruno92 a răspuns (pentru valentingb):

Da ăla Robin deși avea de toate bani faima absolut orice tot sa sinucis fiindcă depresia nu tine cont de statut

| valentingb a răspuns:

PS: cu toții care ați răspuns cu "nici eu nu sunt rasist" sunteți rasiști, băgați oameni, indivizi, într-o categorie, de parcă gândurile, emoțiile, experiența de viață a fiecăruia nu contează.
Țigani. Negri. Albi. Chinezi. Așa sunt ăia, toți.
Greșit!
Unul singur dacă e diferit, și categoriile voastre se dovedesc insuficiente pentru a descrie persoane individuale.

| Bruno92 a răspuns (pentru valentingb):

De fapt toți stăteau ok cu banii chester sa sinucis dintr-o trauma care la urmărit toată viața a fost abuzat, violat

| anonimg a răspuns:

Ei niciodata nu au grija zilei de maine. Ei isi fac planuri de unde sa fure. Si daca nu le iese, incearca pana le iese; pentru ca trebuie sa traiasca.
Meseria de a fura poate fi practicata in orice tara, fara nicio restrictie.
Calatoriile lor cu transportul in comun in localitate sunt gratuite pe toata durata vietii.

| Frank51 a răspuns:

Sex de 3 ori pe zi.

| Bruno92 a răspuns (pentru Frank51):

Pai de aia se înmulțesc așa

| aXy99 a răspuns:

De unde stii ca nu se imbolnavesc de depresie? Sunt si ei oameni...

| Bruno92 a răspuns (pentru aXy99):

Unii din ei

| aXy99 a răspuns (pentru Bruno92):

Unii, ca doar nu toti.

| Bruno92 a răspuns (pentru aXy99):

Mă refeream că unii sunt oameni că ăștia numai oameni nu sunt

| aXy99 a răspuns (pentru Bruno92):

Si eu te-am aprobat.

| Bruno92 a răspuns (pentru aXy99):

Ok

| gabicoo a răspuns:

"Âmi pare rău la domnu' Cristescualex89 dar este și rromi stresați șî depresivi:
Dacâ mă vedi? Dacâ ie acasă? Dacâ ma prinde karaliii? Dacâ nari para în portofel? Di ce trebuie sâ muncim?"
Genul ăsta de probleme provoacă stress, iar stresul duce la depresie! QED!

| Bruno92 a răspuns (pentru gabicoo):

Stres pe naiba că trăiesc din ajutoare sociale se dau bolnavi că nu pot munci sunt bolnavi de cardieni laughing

| gabicoo a răspuns (pentru Bruno92):

"Șâ di hepilăpsîie! Numa când aud cuvântu muncâ așă mă ie o crizâ"

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

laughing

| Bruno92 a răspuns (pentru gabicoo):

Hahaha chiar mai făcut să râd ești comic rău laughing da așa este laughing

| alina2k18 a răspuns:

Ba sunt si rromi internati prin spitale de psihiatrie cu depresie grava.
Nu prea ai cum sa ii vezi ca nu cred ca reprezinti vreo autoritate ca sa iti spuna fiecare rrom in parte ce boliwinking are.
Si depresia e o boala grava, nu inseamna doar tristete si o stare psihica nasoala.

| Bruno92 a răspuns (pentru alina2k18):

Ce mai înseamnă în afara de cele 2?

| Emma30555 a răspuns:

Oamenii simplii au alte instincte mai active, cum ar fi supraviețuirea. Omul mai evoluat are prea multe gânduri existențiale, vede probleme acolo unde unul care vrea doar sa mănânce ca ii este foame, nu vede. În plus comunitățile de oameni care au legături apropiate care stau în aceeași casa, comunica între ei, se sprijină în felul lor, nu se simt singuri și probabil e și asta un factor. Oamenii educați au pus mult preț pe intimitate, confort dar asta adus și la însingurare.

| siriusblack98 a răspuns:

Nici eu nu ma consider rasist dar sincer sa fiu nici multi tigani foarte destepti nu am vazut care sa isi streseze mintea cu foarte multe ganduri zi de zi. Nu mi-o dati mie pe aia cu ''spui ca nu sunt destepti dar au foarte multi bani unii din ei'' ca deja intram pe alte ramuri de conversatie. Depresia apare in urma suprasolicitarii creierului cu anumite probleme. Cand tu abia esti in stare sa legi doua vorbe ce probleme sa iti mai faci?!

| Bruno92 a răspuns (pentru siriusblack98):

Deci depresie fac numai oamenii deștepți?

| Bruno92 a răspuns (pentru siriusblack98):

Ai dreptate țiganii nu sunt foarte deștepți da se descurcă că fura că nu fura până la urmă și politicienii fur de rup și nu numai ei combinații fac ogrămadă de români. Totuși am cunoscut un tigan tuciuriu și m-a impresionat cat era de deștept era la drept sincer daca toți țiganii erau că țiganul ce îl cunoscusem eu țiganii erau mult peste nivelul de inteligenta a românilor

| siriusblack98 a răspuns (pentru Bruno92):

Depresie fac oamenii care gandesc mai departe de bautura, femei, manele si ciordales.

| Bruno92 a răspuns (pentru siriusblack98):

Bine punctat happy

| AlexandruAdy a răspuns (pentru siriusblack98):

Ai nimerit-o pe asta,,

| StrongHeart a răspuns:

Canta,danseaza,beau,se distreaza, ca au bani ca nu au bani, gasesc ei ceva de facut sa faca atmosfera.
https://www.youtube.com/watch?v=buxccDwjkdA

| Bruno92 a răspuns (pentru StrongHeart):

Așa e bravo lor au asta în sânge

| mastadont a răspuns:

Pentru că nu au timp de depresii, majoritatea trebuie să se lupte, să muncească pentru a avea toate cele necesare și pentru a-și întreține familia. Depresia e o boală a celor care au prea mult timp liber și nu știu ce să facă cu el sau a celor care sunt așa de obsedați de muncă încât uită să-și trăiască viața. Romii sunt niște oameni care știu să trăiască și să se distreze și asta-i ajută.

| Bruno92 a răspuns (pentru mastadont):

Interesant pct de vedere happy

| Panamax a răspuns:

I-ai controlat pe toti?
Poate aia depresivi erau in carantina cand ai facut tu "sondajul".

| Bruno92 a răspuns (pentru Panamax):

Nu da pe mine se vede după chip că am și am umblat cu rromi și niciunu niciodată nu era trist sunt dați dracu '

| Bruno92 a răspuns (pentru Panamax):

La mine in zona e plini de ei și sunt energici parca tot timpul nu am văzut vreunu' sa se vaite de ceva cum fac depresivii

| RKBlue a răspuns:

Nu ai cum sa vezi ca un om e depresiv.
Oamenii depresivi nu au un steag sau o aura gri care pluteste deasupra lor.
Oamenii depresivi nu sunt tristi tot timpul, nu ii vezi pe strada cu lacrimi in ochi sau vorbind foarte posomorat.
Din 100 de persoane depresive pe care le vei intalni sau doar trece pe langa intr-o luna(sa zicem) e mare lucru daca iti dai seama de 5 ca sufera de depresie.
Da, unele studii si observatii arata ca persoanele mai inteligente( educate, mai bine zis)pot suferi de depresie intr-o proportie mai mare.
Dar asta nu inseamna ca nu exista si tigani care sufera de depresie.Stilul de viata poate fi un factor care nu indeparteaza depresia ci o astupa, ca sa zic asa, o ascunde.

| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

In sfarsit o definitie buna. Eu si cand nu aveam depresie eram catalogat ca 'depresiv' si batjocorit fara motiv incat pana la urma am intrat in asa stare. Automat daca iti vezi de treaba ta la scoala, inveti (pentru mine nu era mare lucru) toti sar ca "aoleo n-are viata, e depresiv si de-aia face asa" apoi dupa ce isi ia copilu' bataie de la analfabeti, "e trist ca e depresiv" si siiiigur nu de la cele 30 vanatai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindcă tot timpul fac cate ceva nu stau pe loc ca planta mereu au o ocupație

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că fericirea lor laughing vine de la caracteristica de a face oricând și oricum ce vreau ei și de la faptul că nu-i interesează ce spun alții despre ei.
Și să fim serioși, cum poți să fii depres atunci când asculți manele, n-ai cum.
Dar îți spun că îmi amintești de cineva care zicea că nu a văzut niciodată un chinez mort. ))

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu știu mie îmi vine să mă sinucid când baga cineva manele mă întristează rău de tot. chinez mort ahaha

| anonim_4396 explică (pentru Bruno92):

Păi vezi? Dacă pe ei nu-i întristează manelele, ce ar trebui să-i întristeze?
Criza economică, oamenii cu boli care mor? Ei sunt triști că s-a stricat bujia de la cls, cumpărată de la Geani de la patru, ăla cu tatuaj în frunte să moară mama!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca:
1. Depresia nu este o boala, ci o stare. Gandirea din epoca de piatra a romanilor a clasificat-o fara motiv drept 'boala'
2. Rromii nu-s jeguri ca romanii. Ei nu-si dau aere de genii, nu sar fara motiv sa bata alte minoritati, si cel mai important, ISI VAD DE TREABA LOR.

| troleibuz a răspuns:

Unde sa-i vezi? Cum se poarta un om depresiv in public?

| Bruno92 a răspuns (pentru troleibuz):

Un om care are depresie mai serioasa nu e sociabil eu știu că eu am depresie severa ei sunt sociabili și energici un om depresiv nu e energic.

| Bruno92 a răspuns:

Nu cred nu ai văzut când dansează ce energie au ce rapizi sunt zici că sunt pe duracell turbo max un om care are depresie e afectat și fizic se vede că are un mers mai greoi. Uita-te la aia ce dansează din clipul lui Sandu ciorba piesa se cheamă papu sa vezi cum dansează ei cam așa sunt majoritatea din ei au asta în sânge, ADN

Răspuns utilizator avertizat
| Bruno92 a răspuns (pentru BlackBriliant):

Posibil,depinde și de gravitatea depresiei și dacă urmează sau nu un tratament

| Bruno92 a răspuns (pentru BlackBriliant):

Eu am câștigat odată 10.000 de lei la pariuri și nu am schițat un zambet eu am depresie cronica

| edit28 a răspuns:

Cu cat esti mai destept, cu atat esti mai trist.
Si invers.

| Bruno92 a răspuns (pentru edit28):

Înseamnă că prostii nu se îmbolnăvesc de depresie?

| EntertainYou a răspuns (pentru Bruno92):

Ba da, mai ales prostii. E o conceptie gresita ca numai desteptii au depresii. Ceva complet eronat, nu stiu cum e plin site-ul asta de astfel de pareri.

| Drkurt01 a răspuns:

Daca nu ai vazut nu inseamna ca nu exista.

| Gabigabyi a răspuns:

Ba da se imbolnavesc și aia numai ca nu-i cunosti.

| Bruno92 a răspuns (pentru Gabigabyi):

Floricica ce nume laughing

| SooB a răspuns:

Nu sunt 100 la 100 sigur dar ei traiesc intr-o maniera care ii face fericiti din putinul care il au

| Bruno92 a răspuns (pentru SooB):

Care puțin că sunt plini de aur și bani nu toți cei drept da rromii cam au de toate că na unii se ocupa cu haules baules