| anonim_4396 a întrebat:

De ce ăștia fără liceu /facultate reușesc de cele mai multe ori sa se integreze în societate și noi cu liceul și studii superioare parca suntem mai introvertiti? Nu e o regula asa e, dar cunosc o gramada de persoane cu 8-10 clase care au prieteni, au avut/au succes la gagici și asa mai departe, pe când ăștia care învățau bine stăteau mai mult în casa, aveau un cerc de prieteni restrâns. Și încă o chestie ce am sesizat-o, e ca mai mult oamenii deștepți se îmbolnăvesc de anxietate socială, eu în viata mea nu am auzit /văzut sa se îmbolnăvească unul cu 8 clase sau mai puțin de anxietate! Și parca rromii sunt mai puternic psihic, ăștia se bat, se omoară cu săbii și nu rămân cu frica aia, parca tot mai strong devin, nu prea le găsești multe puncte vulnerabile. Dacă e sa fim obiectivi romanii sunt mai predispuși afecțiunilor psihice decât rromii! De ce? Eu am umblat și cu romani și cu Rromi și nu am văzut nici un Rrom cu anxietate! Parca se adaptează mai ușor aproape în orice mediu în comparație cu romanul.
Și de e asa greu de tratat anxietatea sociala? Și transpirația cauzata de anxietate pare imposibil de controlat în public! Cum poate fi combătută?

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu știu unde trăiești, dar la mine la universitate sunt toți sociabili, vorbesc de 20.000 de studenți(la modul general). La cămine iar, toată lumea sociabilă, jucam tenis de masă, mâncăm împreună, mergem la filme, și totdeauna cu prieteni noi, făcuți pe moment. Deci ai trăit într-un mediu nasol.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Pai asta reiese cel puțin din ce sa relatat aici de o mulțime de useri! În realitate nu cred ca sunt asa mulți ca aici, dar aia cu Rromi, la partea asta nu prea poți sa ma contrazici, nu prea vezi Rromi bolnavi de anxietate ca și Romanii, romanul e mai predispus afecțiunilor psihice, sunt ogramada de fete frumoase și deștepte care stau numai în casa, sau romani, rromii socializează, ies des din casa, nu prea vezi la ei cu anxietate sau depresii rar!
La 25 - 30 ani e vrăjeală sa mai spui ca ești timid, clar e vorba de o chestie psihologica, de o tulburare, dar scuzele se găsesc tot timpul. Majoritatea bolnavilor pe aici i-am văzut, unii pun de 100 de ori aceeași întrebare ca au impresia ca au boala lui... Alții dau vina ca sunt urâți, bine, unii chiar sunt, dar nimeni nu se întreabă de sănătatea mintală, ca acest motiv ar putea fi cel principal, ca din acest motiv sunt refuzați de sexul opus ca sunt tampi, sau nu au caracter.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Motivul ar fi, ca nu avem scoala vieții? De ce nu ne arătam adevăratul potențial? De ce nu ne punem inteligenta în valoare și alegem sa tăcem?