| Andreea1095 a întrebat:

Sa încep cu începutul.Am avut menstruatie pe 2 mai.Pana în 4. Nu îmi tine niciodată mai mult de 2 maxim 3 zile. Apoi pe 6; 13; 19; 20 și 24 am avut contacte sexuale neprotejate.Aseară m-am trezit din senin cu o sângerare,nu a fost prea multa, cert e ca azi dimineață nu mai era. Aseară am crezut ca mi-a venit menstruația cu o săptămână mai repede sau de 2 ori în aceiași luna dar acum nu mai știu ce sa cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Foarte posibil sa fie sangerarea de implantare. Acum, sper ca iti si doresti sa ramai insarcinata. DAca nu, felicitari, te-ai adaugat grupului de persoane inconstiente si care, desi au o varsta, nu iau masuri sa se protejeze de o sarcina nedorita. Vad ca ai mai multe intrebari pe tema asta. Daca nu iti doresti un copil acum, de ce nu te protejezi? (asta in cazul in care nu cumva e deja prea tarziu).
Fa un test de sarcina peste 2-5 zile si asteptam vestea si pe TPU. Sa fie asa cum iti doresti!

| Andreea1095 explică (pentru AutumnDay):

Am încercat și cu protecție dar mi se pare o tortura. Eu am avut niște probleme aiurea cu menstruația, nu am avut vreo 2 ani din cauza unei dereglări severe și mi-a revenit abia acum un an și de atunci nu durează decât 2 zile așa ca eu cel puțin cred ca nu as reuși atât de ușor sa rămân însărcinată...dar dacă ar fi așa cu siguranta nu as avorta.

| AutumnDay a răspuns (pentru Andreea1095):

Cum adica ti se pare o tortura? E o asa mare tortura sa iti pui o alarma in fiecare zi la o ora anume sa iei o pastiluta? Stai sa vedem ce tortura o sa ti se para un avort, comparativ cu a inghiti o pastiluta zilnic.
De unde stii tu ca nu ramai asa de usor insarcinata? Ai vreo alarma care iti spune cand ai ovulatie, cand esti in perioada fertila si iti urla,, nu o face acum, nu o face acum"? Cred ca nu. Ai o varsta. Gandeste ca atare.

| Andreea1095 explică (pentru AutumnDay):

In primul rand nu as face vreodata avort pentru ca nu as putea trai cu chestia asta pe constiinta, in al 2-lea nu am 14-15 ani astfel incat sa nu imi pot asuma o sarcina happy.

| AutumnDay a răspuns (pentru Andreea1095):

Nici nu am spus asta, insa tu ai dat de inteles ca nu iti doresti acum un copil, prin urmare, ti-am recomandat sa te protejezi. Nu vrei nici un copil acum, dar nici avort nu ai face. Ai o varsta la care ar trebui sa iei propriile decizii in mod asumat. Sa iti asumi o sarcina nu inseamna doar,, in caz ca raman, asta e, il fac, il cresc". Pentru mine, a-ti asuma asta inseamna a stabili tu cel mai bun moment in care te simti capabil din mai multe puncte de vedere sa ai un copil, sa il cresti adecvat, sa il educi ca atare si mai ales, sa ai o varsta si situatia de asa natura incat sa te poti bucura de toata perioada aia a sarcinii, a graviditatii, cat si de ceea ce urmeaza dupa, sa te bucuri de copil si sa ai suficient timp incat sa ramai cu el acasa cat timp e nevoie, fara sa fie necesar sa pleci dupa 6 luni sa lucrezi, etc.
Avem cam aceeasi varsta, tu cred ca ai 21, eu 22, insa eu am luat anticonceptionale inca de la inceputul vietii sexuale, tocmai pentru ca nu voiam sa stau in stres in fiecare luna gandindu-ma,, am ramas, nu am ramas?" sau,, chiar daca mi-a venit, daca as putea fi insarcinata, totusi?" (cunoastem fenomenul sangerarilor asemanatoare menstruatiei chiar si in timpul sarcinii). Imi doresc un copil curand, dar vreau sa ma simt pe deplin capabila sa fiu in totalitate prezenta in toata perioada ce va urma dupa primele doua liniute.
Oricum, sa fie cum iti doresti si daca iti doresti, sa vii cu vesti bune (un "smiley face" pe testul de sarcina, daca la asta speri).

| Andreea1095 explică (pentru AutumnDay):

Mi-a venit astazi menstruatia dar multumesc pentru raspuns happy.

| AutumnDay a răspuns (pentru Andreea1095):

Cu drag, sper ca nu te-am atacat prea tare.
Ma bucur ca ti-a venit. Chiar ti-as recomanda cu draga inima sa te indrepti spre o metoda de protectie pana esti intr-adevar foarte sigura ca vrei un bebe. Eu iau anticonceptionale de 4 ani si ceva si nu am avut nicio problema cu ele. Initial am luat Diane 35, ulterior Logest, dar am luat doar 1-2 luni pentru. ca imi provocau dureri de cap si greata. Acum am schimbat cu Yasmin si sunt la fel de ok ca si Diane, fara niciun efect advers.

Zi frumoasa sa ai!

| Andreea1095 explică (pentru AutumnDay):

Mulțumesc, la fel happy

| Violleta2022 a răspuns:

Oricum, nu are sens sa faci acum un test, ca-i mult prea devreme si va arata negativ.
Dar, daca 2 mai a fost prima zi de ciclu... testul poti sa-l faci abia la 5 sapamani de la ultimul ciclu, adica dupa 6 Iunie.

| Goddess23 a răspuns:

Buna. Ar fi bine sa faci un test de sarcina, sangerarea poate fi datorita implantarii ovulului fertilizat in uter ceea ce inseamna o sarcina. Implantarea are loc la o distanta de 6-12 zile de la momentul actului sexual neprotejat. Sangerarea ar trebui sa fie in cantitate mica rozalie sau maroniu inchisa si mai pot aparea si crampe abdominale.

| Andreea1095 explică (pentru Goddess23):

Culoarea nu mi s-a părut ca diferă fata de cea a menstruației. Crampe nu am avut deloc.

| JeJeleu a răspuns (pentru Andreea1095):

Nu ai crampe asa repede