| Aditzoi a întrebat:

Acum o luna am fost internat in spital cu pneumonie.Nu este prima data, ca de mic copil ma confrunt cu boala asta. Dar cel mai des aparea dupa ce m-am apucat de fumat.Problema mea este ca dupa ce m-am externat am cam stat in frig pe afara si de o luna incoace in fiecare noapte ma apuca crize de tuse.nu stiu ce sa mai fac...la doctor inca nu ma duc, as vrea mai intai sa incerc ceva care sa nu necesite sa merg la doctor asa ca daca stiti vreun remediu ziceti-mil si mie. Ziua nu am nimic, doar noaptea tusesc mentionez ca am 19 ani ca stiu ca la astia mai mici se intampla asa ceva mai des.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu zic ca este bine totusi sa mergi la doctor. Cu plamanii nu prea este de glumit. Pana ajungi, iti pot recomanda un remediu naturist care la mine a dat rezultate rapide: o ridiche neagra, curatata de coaja si feliata. Intr-un vas in care sa incapa se presara un strat de zahar si unul de felii de ridiche, pana cand se termina si se acopera pentru cateva ore. Se tine desigur la temperatura camerei. Cand s-a format siropul, incepi sa bei din el cate putin. Mai amesteci din cand in cand si de cate ori treci pe langa el mai servesti o lingura, doua. Ar trebui sa-l termini cam in 24 de ore. In cazul meu, cand am terminat siropul, am terminat si cu tusea. Multa sanatate!

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuia sa te apuci de fumat.Mai ales ca ai probleme de mic cu plamanii.Du-te mai bine la medic sa nu faci complicatii mai grave.

| tiriboxi a răspuns:

Buna recomandarea mea este sa incepi urgent o cura cu gel de aloe vera,propolis, laptisor de matca, miere.aceste produse au un efect puternic la intarirea sistemului imunitar si implicit la stoparea tusei in aceasta perioada intrerupe fumatul pentru mai multe detalii contacteaza-ma la adresa de e-mail tiriboxi@gmail.com

| Violleta2022 a răspuns:

Renunta la fumat!
Din pacate situatia s-a agravat din cauza fumatului care iti afceteaza foarte tare plamanii deja bolnavi. Ai chiar sansele sa faci astma, edem pulmonar sau chiar cancer pulmonar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la doctor cat se poate de repede, de ce? Ca sa iti treaca repede, evident! Apoi, pentru. presupun ca nu te alimentezi in fiecare zi corect ( adica fructe si legume proaspete) ia suplimente alimentare de vitamine si minerale, din surse naturale, nu din sinteza si vei vedea ca datorita imunitatii crescute nu vei mai fi asa de sensibil cu sanatatea.