| MyHaY12616XZY a întrebat:

Sal am 15 ani si am dioptrii -1.50 -2, port ochelari si e aiurea pentru ca multa lume ma stie fara ochelari si cand ii vad ma intreaba multi de ce port, ce dioptrii am etc si ma simt aiurea, recomandati lentile de contact? gen sa nu se observe... sau alta solutie sa scap de ochelari in timp? (la 18 ani fac operatie), pana atunci ma refer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ete na. Port ochelari de 15 ani si ma doar la pix cand ma intreaba cineva cat de chior sunt.
Singura ta sansa sunt lentilele. Iar operatia nu o faci neapărat la 18 ani ci cand ti se opresc din crescut dioptriile. Asta poate fi si la 30 ani

| DenisiaMihai a răspuns:

Nu fa operatie.
1.Plus ca mie mi se par cool sa poarte cineva ochelari.
2. Exista persoane care nu pot purta lentile. (sunt si greu de scos)
3. Ia un biletel cu toate datele, dioptrelii, ax.