| Diegoxyz a întrebat:

Cum scap de frica de a nu avea o boala de care nu stiu?
Gen uneori ma gandesc sa nu am aia sau aia si mi-e frica de operații

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ahlrh a răspuns:

Salut.
Anxietatea dumnevoastră medicală trebuie înțeleasă înainte de a primi părerile noastre, iar o vizită la medic și o părere avizată, vă pot crește încrederea de sine, și vă mai pot clarifica aspectele medicale care adesea vă frământă inutil... La o adică, tuturor ne este teamă de a ne îmbolnăvi sau de a ne pune viața în pericol fără a fi conștienți sau prin a nu fi suficient de creduli semnalelor primite din mediul nostru intern, atunci când dezvoltăm mecanisme de apărare, despre o perspectivă care ne produce un disconfort asupra bunăstării medicale. Dacă dumnevoastră considerați că ați putea avea o problemă medicală, atunci nu ezitați să vă vizitați periodic medicul de familie pentru a vă consulta.
Dacă sunteți pregătit să acceptați că sunteți o persoană sănătoasă complet din punct de vedere medical, ați putea vizita și un psihoterapeut, pentru a vă ajuta să vă înțelegeți mai bine și de a trece peste anxietatea medicală care poate deveni grea de suportat, mai ales atunci când aceasta persistă în viața dumnevoastră.
Vă sugerez să vă oferiți atenție, îngrijire și să vă informați despre orice vă deranjează din punct de vedere medical, numai de la medicii de specialitate, cât și să aveți alături un psihoterapeut, dacă nu puteți să stați departe de aceste temeri.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti ocupi mintea si mainile cu ceva de facut, ca sa nu te mai gandesti la boli si sa le inventezi.
In cazul tau, avand doar 16 ani, ai de invatat, facute teme si eventual ajutat parintii la treburile gospodaresti din casa si curte.

Iphondria este o boala psihica, care se manifesta prin inventare de simptome si boli, pe care omul ajunge chiar sa creada ca le are, desii nu le are.
Ipohondira se poate trata de un medic psihiatru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De operații îmi este frică și mie, dar o frică moderată. Motivul este că foarte multe rude de ale mele au decedat datorită complicațiilor în urma unei operații. Astfel fac orice, doar să nu ajung la cuțit.
Frica de boli are la bază frica de moarte.
Ai aici un tutorial foarte bun, cu sfaturi practice.
https://www.psihosolutii.ro/......-boli.html

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Suferi de ipohondrie, si eu am fost la fel, si mai am momente in care am. Dar gandeste-te ca ori de iti e frica ori de nu iti e, daca e sa ai, tot ai laughing deci frica nu te apara cu nimic, ci te streseaza. Eu ma gandesc ca daca e nevoie sa fac operatie, ori de mi-e frica dinainte, ori de nu imi e, tot o voi face. Deci, frica e inutila. la fel si cu moartea, ori de iti e frica de ea ori de nu iti e, tot vei murii laughing) Deci lasa grijile, traieste-ti viata si bucura-te ca nu ai nimic. daca va fi sa ai ceva, va fi oricum. happy