| Anonim1842 a întrebat:

Sal tpu.Am febra si am 16 ani.M-am trezit cu febra asta dupa ce am adormit la pranz.Am 38 si ma simt putin ametit cand stau in picioare.Ce sa fac nu pot sa ma duc acum la doctor maine trebuie sa plec la tara. Ceva pastile puteti sa-mi dati? Eu as zice ca e de la caldura din casa ca nu am aer conditionat.Sau poate e de la ce am mancat astazi.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai răcit, nu este de la caldura ca zilele acestea chiar nu a fost caniculă, a mai batut vîntul.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa dusuri cu apa calduta spre rece, ia 2 panadoale la 6 ore si bea multe ceaiuri sau apa.

| anonimg a răspuns:

Posibil cum ai spus si tu: de la caldura. Te va ajuta si un dus mai racoros, si de asemenea odihna.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Daca tot corpul tau e asa si te simti chiar rau poti sa bei cafea sau sa te vindeci de febra mancand picanr, fa bai caldute cu sare la lighian deoarece trebuie sa elimini transpiratia sau cel mai bun leac babesc impachetarea in otet intr-un cearceaf sa stai cateva minute asa.Asta va merge, mereu a mers cand aveam temperatura mare

| Anonim1842 explică (pentru TheWhiteDemons):

Imi vine asa din gand un aer cald asa acum mi-a scazut dar nu stiu inca sunt putin ametit.

| TheWhiteDemons a răspuns (pentru Anonim1842):

Daca transpiri inseamna ca merge, stai linistit la pat un timp si invelit ca sa elimini toata transpiratia, incerca sa dormi te vei simti mai bine, te vei pune pe picioare.Succes!

| Racolatorul a răspuns:

Ai luat contact cu vreun virus si prin urmare ai facut o gripa, nu se pot lua decizii aici pe site, se poate agrava sau nu aaa ca o vizita la medic este necesara! Sanatatea in prim plan, la tara poti pleca oricand! Fugi la doctor.
Enjoy big grin