Întrebare recomandată | teodor123123 a întrebat:

Sal TPU
Am o problema cu gatul... Acum 20-25 zile am racit si am facut galci in gat, am luat zinat si am scapat de galci. Peste 5zile mi-a aparut din nou, am facut injectie cu cefort si ampicilina parca. dupa ce am terminat injectiile dupa 5zile iar a aparut. nu stiu ce dracul am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin operatie se pot scoate,dar acest lucru nu e neaparat recomandat,deoarece ele au rolul de a incalzi aerul, pentru a nu ajunge rece la plamani. Amigdalele se scot numai la recomandarea medicului.
Cat despre intrebarea principala; mai esti inca racit? Daca da, atunci porneste de la raceala. Nu mai lua medicamente decat in cazul in care situatia e grava, iar atunci numai cu recomandarea medicului. In cazul in care raceala e destul de puternica pentru a fi tratata fara medicamente, poti lua cate jumatate de antinevralgic de maximum 2 ori pe zi, dar numai in cazul in care e destul de puternica. In caz contrar, axeaza-te pe ceaiuri de musetel/tei usor fierbinti, indulcite de preferat cu miere, in care ar fi de preferat sa pui si lamaie.In rest, consuma si supa de pui calda si alte alimente calde, evita alimentele reci si bea apa la temperatura camerei.Ai grija sa te imbraci bine chiar si in casa,nu respira pe gura cand esti afara si sa aerisesti periodic camerele(pentru a nu favoriza inmultirea microbilor). Pentru amigdale,pe langa ceaiurile calde, preseaza-le cu zahar(degetul umed il bagi in zahar si presezi usor amigdalele cu el). Lucrul acesta va calma durerea si va grabi vindecarea. Daca, cu toate acestea, lucrurile nu se imbunatatesc, consulta un medic.Insanatosire grabnica.

5 răspunsuri:
| iInfinityDarkness a răspuns:

Nu vrei sa le dai afara?

| teodor123123 explică (pentru iInfinityDarkness):

Cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru teodor123123):

Prin operatie se pot scoate,dar acest lucru nu e neaparat recomandat,deoarece ele au rolul de a incalzi aerul, pentru a nu ajunge rece la plamani. Amigdalele se scot numai la recomandarea medicului.
Cat despre intrebarea principala; mai esti inca racit? Daca da, atunci porneste de la raceala. Nu mai lua medicamente decat in cazul in care situatia e grava, iar atunci numai cu recomandarea medicului. In cazul in care raceala e destul de puternica pentru a fi tratata fara medicamente, poti lua cate jumatate de antinevralgic de maximum 2 ori pe zi, dar numai in cazul in care e destul de puternica. In caz contrar, axeaza-te pe ceaiuri de musetel/tei usor fierbinti, indulcite de preferat cu miere, in care ar fi de preferat sa pui si lamaie.In rest, consuma si supa de pui calda si alte alimente calde, evita alimentele reci si bea apa la temperatura camerei.Ai grija sa te imbraci bine chiar si in casa,nu respira pe gura cand esti afara si sa aerisesti periodic camerele(pentru a nu favoriza inmultirea microbilor). Pentru amigdale,pe langa ceaiurile calde, preseaza-le cu zahar(degetul umed il bagi in zahar si presezi usor amigdalele cu el). Lucrul acesta va calma durerea si va grabi vindecarea. Daca, cu toate acestea, lucrurile nu se imbunatatesc, consulta un medic.Insanatosire grabnica.

| CandyღDulceata a răspuns:

Incearca sa faci "gargara" (cum se zice la batrani ) cu sare si apa... ajuta crede`ma

| teodor123123 explică:

Cum=]]

| Mihaela30 a răspuns:

Ia Strepsils