| Anonymus3000 a întrebat:

Ieri am cazut la fotbal si m-am lovit la coasta si acum cand apas, stau pe coasta, tusesc, stranut etc ma doare dar nu cred ca ma doare pe exterior ci pe interior. E ceva grav? Imi va trece? Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DerFinne a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la doctor sa-ti faci o radiografie happy sper sa nu fie ceva grav... funda?!

| belcatalin a răspuns:

Depinde de puterea cazaturii. Cred c-ar fi bine sa mergi totusi la doctoru de familie sa vada mai bine ce e. E posibil sa nu fie ceva grav si sa treaca de la sine, dar poate sa fie si ceva serios si sa nu-ti dai seama pe moment. Loviturile in zona costala sint foarte periculoase, in sensul ca nu prea doare atunci cind coasta fracturata pe interior poate sa-ti strapunga alte organe vitale.
Fara sa te ingrijorez acum circa 30 de ani, un vecin de cinci anisori a avut ceva asemanator, l-a dus a doua zi la spital l-au plimbat ce l-au plimbat pe la fel de fel de sectii, pina baiatul si-a dat duhul,(am ramas cu totii stupefiati). Mare grija asadar.
O zi buna, s-auzim numai de bine.