| Aladin96 a întrebat:

Sal TPU, mi-am luat tensiunea de 3 ori la rand si am avut asa: prima oara 13 cu 4, a doua oara 12 cu 4, si a treia oara 12 cu 7....Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Tensiunile pe care le-ai postat ultima data sunt perfect normale, putin cam mare valoarea sistolicii la a doua masuratoare, dar facand o medie sunt valori bune.
Multa sanatate.

Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Ti-ai masurat tensiunea cu un aparat electric si se poate vedea si pe rezultate, 3 rezultate cu 3 valori diferite... Aparatele astea nu masoara precis, daca vrei sa stii ce tensiune ai trebuie in primul rand sa stii cum sa ti-o iei, si in al doilea rand cel mai bine ar fi sa se faca asta cu tensiometru si stetoscop.
Mergi la medicul de familie pentru a-ti masura tensiunea si sa vada exact pe unde te situezi.
Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La o tensiune diastolica de 4 ai fi o urgenta medicala! Probabil ca ai folosit o "ieftinatura" de tensiometru digital care s-a defectat ( un tensiometru clasic este mai sigur decat unul digital!)

Bula
| Bula a răspuns:

Verifica-ti tensiunea la un tensiometru medical la medicul de familie sau orice alt punct medical!
Mai mult ca sigur, ti-i stricat tensiometrul sau nu l-ai montat corect.
Daca limita joasa este la 4, atunci esti inconstient, aproape de moarte.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect ar fi s ane dai toate datele 12 cu 7 este prea vaga....ar trebuii sa stim daca este 120 cu 70 sau 129 cu 79, pentru ca sunt diferente mari intre ele si daca prima arata 120-70 este mult mai sanatoasa decat 129 cu 79 de exemplu.

Dar, ce varsta spuneai ca ai?
Ia uite aici un tabel pe varste si tensiuena normala pentru fiecare:
http://www.ziaruldeiasi.ro/......13082.html

| onyvirus a răspuns:

12 cu 7 e bine dar nu e bine ca oscileaza mergi la cardiolog

| Aladin96 explică:

Prima oara am dat datele gresit...Mi-am luat-o din nou de 4 ori consecutiv...prima 123,86. A doua: 139, 83. A treia: 126, 79. A patra: 129, 80. Acum ce parere aveti?

| Aladin96 explică (pentru Aladin96):

Apropo, am 20 de ani...

| Aladin96 explică (pentru CuriousStuff):

Aceste valori le-am masurat intr-un interval de maxim 5 min...Si mie mi se pare ciudat ca mi-a iesit asa de mare a doua valoare intr-un interval atat de scurt, sper sa nu am probleme....Multumesc de raspuns, multa sanatate si tie!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Aladin96):

Tensiunile pe care le-ai postat ultima data sunt perfect normale, putin cam mare valoarea sistolicii la a doua masuratoare, dar facand o medie sunt valori bune.
Multa sanatate.