| expander91 a întrebat:

Va rog daca nu stiti sau nu sunteti sigur nu raspundeti!
Mi s-a umflat degetul mare de la picior si de fiecare data cand apas pe el imi curge un lichid (coptura) si ma doare putin. Am auzit ca este panalitiu si se face operatie. Este periculoasa? Daca ma taie, macar imi face anestezie? Nu ca as fi eu fricos dar intreb asa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PsihinG a răspuns:

Du-te la doctor si vezi care este problema, poti avea o rosatura de la incaltaminte si s-a infectat sau poti avea panaritiu.
Nu te taie nimeni, stai linistit, o sa-ti curete locul de infectie si probabil iti v-a da un unguent sa-ti treaca.
Insanatosire grabnica!

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Ai cumva colt incarnat? Daca da, incearca sa ti-l scoti si o sa revina totul la normal.

| expander91 explică (pentru Anca95):

Da, tu stiai ceva, m-am dus la spital si aveam unghie incarnata

| gicaputinica a răspuns:

Daca infectia este puternica, e posibil sa nu-ti faca anestezie pentru ca nu are efect sau anestezia sa aiba efect partial si sa te doara.
Daca infectia este mai slaba, se poate trata prin aplicarea locala de antiseptice (alifii).
Problema e ca daca tot stai pe ganduri se va agrava pe zi ce trece.
Asa ca, fuga la doctor!

| alin503 a răspuns:

Sigur ca iti face analize

nu te speria du-te la doctorul de familie si iti va da un unguent poate o pastila

funda?

| expander91 explică (pentru alin503):

Da multumesc, dar cred ca ai citit prost, scria anestezie nu analize happy