| Dolce_Bayestash_1994 a întrebat:

Sall.Am 12 ani si mi-au aparut mai multe cosuri pe fata. Ce se intampla? E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Nu, e perioada adolescentei. Daca te deranjeaza, mergi cu mama ta la un dermatolog sa-ti dea niste tratamente si fii mai atenta la alimentatie.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Este normal la varsta ta, dar daca iti vor aparea foarte multe si iti vor trece foarte greu (deci iti vor lasa semne) te poti duce la dermatolog sa iti dea un tratament (probabil SOTRET). Daca nu, si totusi te deranjeaza da-te cu niste creme, fond de ten etc.

| Satango a răspuns:

Bună!
Nu e nimic grav. Aceste semne de acnee apar odată cu pubertatea, începând cu vârsta de 11 ani. Faptul că ţi-au apărut mai multe pe faţă, e ceva normal, deoarece este o zonă care posedă glande sebacee. Repet, este ceva normal. Baftă!

| florinacristina99 a răspuns:

E ceva normal, nu te stresa