| anonim_4396 a întrebat:

Sall. Mi-am supt pielea si mi-a ramas o pata rosie-purpurie. Cum fac sa scap de ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

O sa dispara in timp maxim o zi.Ce te-a apucat?laughing

| white_2190 a răspuns:

Sangele care ramane blocat sub piele in urma loviturii trebuie ajutat sa fie disipat. O solutie eficienta in vindecarea vanatailor este cea obtinuta din amestecul unei linguri de otet de mere cu apa fiarta sau apa distilata. Se aplica comprese cu aceasta solutie de mai multe ori pe zi, pe toate suprafata vanataii. Otetul ajuta la fluidizarea circulatiei sangelui aproape de suprafata pielii, contribuind la deblocarea sangelui de sub piele.

Unguentele pe baza de arnica au si ele efecte pozitive asupra vanatailor, atenuandu-le si accelerand vindecarea. Arnica este un remediu homeopat care are rolul de reducere a inflamatiilor. Pentru a patrunde in piele, crema cu arnica se aplica printr-un masaj gentil, de doua ori pe zi.

De asemenea, este recomandat sa masezi usor vanataia (daca este suportabil!) si zona din jurul ei in ziua imediat urmatoare zilei in care a aparut vanataia.

Aplicata pe pielea vanata, vitamina E uleioasa are un efect rapid de vindecare.

Oricat de ciudat ti s-ar parea, ciocolata este un remediu care atenueaza aspectul inestetic al vanatailor. Ia un cubulet de ciocolata, topeste-l si lasa-l sa se raceasca putin. Aplica-l intr-un strat dens peste vanataie si infasoara vanataia cu un bandaj. Lasa sa actioneze in timpul noptii. A doua zi dimineata, desfa bandajul si indeparteaza ciocolata de pe suprafata pielii.

Frunzele de patrunjel verde sunt un remediu naturist excelent in reducerea aspectului violet al vanatailor. Zdrobeste-te usor cu ajutorul unei sticle de sticla si aplica-le pe suprafata vanataii. Daca este necesar, fixeaza-le cu un bandaj. Frunzele de varza zdrobite sunt la fel de eficiente.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Scuip-o!

Asa pateste si prietenul meu dar nu cu pielea!

| JasminJ a răspuns:

Va trece in 2sau 3 zile stai linistita

| meduzza a răspuns:

Astepti 2-3 zile si trece de la sine. depinde si cat de rau ti.ai supt pielea. [ am o curiozitate ti.ai supt.o singur/a? ca asa reiese:d.]

| AlinaEremiaOficiall a răspuns:

Deci nu te teme iti va trece imedeat si sora mea face chesti din astea si stiu cum e trece rapid nu e nici o problema stai linistita FUNDA...big grin

| Iulian_Ilie_1997 a răspuns:

Astepti pana se vindeca...