| Ingrid16V a întrebat:

Sall:-s...astazi am fost si mi-am scos piciorul din ghipscryingsi nu ma doare deloc, genunchiul, dar e un pic umflat si mi-e frica sa calc pe elsad.
E normal sa fie asa la inceput datorita faptului ca l-am tinut in ghips 3 saptamani? sau nu?

Multumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sylvie a răspuns:

Da, e normal.Si eu l-am avut in ghips 3 saptamani din cauza unei luxatii la rotula si perioada de recuperare poate fi destul de lunga.
Nu numai genunchiul e umflat dar si muschii sunt mai atrofiati.Al meu parca era un betisor cu o bila in mijloclaughing si a trebuit sa fac tot tacamul de fizioterapie(curenti, masaj, exercitii la sala etc.)
Nu ne-ai spus ce ai avut la picior si daca poti sa il indoi.

9 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Da, e normal, datorita perioadei cat a stat imobilizat. Ca sa ma crezi, incearca sa tii mana nemiscata atarnand aprox 5 minute, sa vezi ce se intampla. Dar dupa trei saptamani, ce zici nu e normal? stai linistita ca isi revine!

| sylvie a răspuns:

Lasa-mi un mesaj cu id-ul tau sa vorbim.

| Pepper9 a răspuns:

Buna. Daca ai stat 3 saptamani cu piciorul in ghips, e normal sa fie umflat.La fel a fost si la mine cu mana.Incheietura imi era ff umflata si imi era frica sa o folosesc. Poti sa calci normal pe picior, doar ca nu un timp indelungat, inca nu poate sa faca efort mare. Dupa vreo 1 saptamana o sa poti face un efort mai mare si dupa inca 2 saptamani nu o sa mai ai nimic. Eu a trebuit sa si scriu cu mana dreapta vreo 2-3 pagini la romana in prima zi dupa ce mi-am scos ghipsul.Ai putea sa-ti spui ceva la genunchi care este elastic.Eu asa am folosit la incheietura si m-a ajutat.(ai putea folosi fasa medicala, parca asa se numeste)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu l-am avut acum un an si tot asa. eu am fc apa la genunchi :-scrying( si m-a durut ingrozitorcrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat. Eu am avut piciorul în chips, am avut ghenunchiul luxat si a trebuit sa stau cu el întins, adica drept, iar când l-am dat jos, momentul îndoirii piciorului a fost super super greulaughing adica parca simteam ca se rupe ceva, dar în rest nimic, nici o umflatura.

| Ingrid16V explică:

Va multumesc mult>big grin>:Xpt raspunsuri:X

| Ingrid16V explică:

Pai am avut exact ca tine, Sylvie, o luxatie de rotula, dar nu am avut apa la genunchi...si pot sa-l indoiwinking

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Da este normal