| Claudiu_Grasui_1999 a întrebat:

am si eu o problema...mi-am scos piciorul din ghips acum 3 saptamani, l-am tinut 2 saptamani dar nu a fost asa grav si doctoru mi-a sugerat sa nu ma dau cu unguente..si am piciorul umflat si acum imi puteti da un sfat asa trebuie sa fie un timp sau sa ma duc inapoi la doctor P.S am inceput sa joc fotbal din a 2 saptamani dupa ce mi-am scos piciorul din ghips dar nu simt dureri asa mari dau funda! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gipsarea nu face decat sa fixeze, atat! Dupa gipsare, piciorul are nevoie de un anumit timp pentru vindecarea completa. Ori, jucand fotbal dupa numai 2 saptamani de la indepartarea gipsului, ai supus piciorul unei traume fara ca sa fie complet vindecat. Acesta este si motivul pentru care piciorul este tumefiat(umflat). Asadar, du-te la medic! --- nu este normala tumefierea piciorului.

| unprietenaproape a răspuns:

Nu ai nimic de pierdut daca ii faci o vizita medicului tau de familie, dimpotriva. Cere-i parerea si nu mai depune efort pana ajungi la el. DUTE