| gAbY4Fun1 a întrebat:

Am o problema.Am 13 ani si in 26 noiembrie fac 14! Dar sunt inalt de 1.72-1.75 si slab mai am colegi in clasa mai inalti ca mine dar nu sunt asa slabi.Cantaresc cam 45-50.Cum sa nu mai fiu asa inalt sa cresc mai incet si sa am muschii mai mari? Adica toata lumea ma poate bate. Vreau sa arat mai bine adica pe la 14-15 ani sa fiu putin mai inalt si sa am o greutate mai mare si muschi.Sa fiu mai..sa zicem normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maravilla a răspuns:

Nu e adevarat ce zice Knife00... in nici un caz la 13 ani nu iti poti da seama ce tip de corp ai...
Eu la varsta ta aveam 1.67 si aratam ca un enstinctor laughing, si pe la 15 ani am crescut foarte mult intr-o perioada foarte scurta si am ajuns la 1.82, unde sunt si acum...
Muschii ti se vor dezvolta stai linistit nu pe la 14-15 ani, ci pe la 17-18, mai ales daca faci vreun sport.
Eu la 14 ani nu puteam sa o dau la skandenberg nici pe maicamea laughing si acum la 18 ani ai mei fac trapez cu 120kg laughing.
Deci stai linistit, ca vei creste, chiar daca nu iti vei da seama ce tip de corp ai ( ectomorf / mezomorf ) pentru ca din ce mi-ai scris tu acolo ca ai cam 1.72-1.75, e cam exclus sa fi endomorf.

Te pupa Jan!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da chiar esti slabut dragul meu...
62-65 de kilograme cam asa ar trebui sa ai.
Ca sa fii putin mai inalt te pot ajuta sporturile de inaltime precum innotul, baschetul, voleiul.
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activ!
Te pup!

| Vi003 a răspuns:

Sa nu te mai iei prin comparatie cu altii! Asa e felul tau, inca esti in formare, corpul tau nu s-a definitivat inca. Muschii se cladesc in timp, dupa multe ore de sport si alimentatie sanatoasa. Daca telul tau in viata este sa te bati ca sa-ti arati puterea, apuca-te de sporturi dure, ca sa simti pe pielea ta ce inseamna batai zdravene. Incearca sa-ti dezvolti si puterea mintii, iti va fi de mare folos!

| Knife00 a răspuns:

Altii la varsta ta si-ar dori sa aiba inaltimea ta. Nu te mai plange..si 45-50 kg e destul de bine pentru 14 ani. happy Esti ectomorf, de aia nu prea ai muschi si esti slab. Incearca sa ai o alimentatie bogata in proteine, mai mult sport si somn, si o sa pui putin muschiulet pe tine. Nu prea mult.dar putin muschiulet o sa pui. happy

| gAbY4Fun1 explică:

Ms! Chiar m-ati ajutat.Bravo VOUA Sunteti de treaba!

| Bratu_Ionut_1999 a răspuns:

Frate eu am 1.72 am 65 de kg greutatea normala...merg la munca in fiecare zi fac exercitii in fiecare zi alerg, joc fotbal in fiecare zi si nimeni peste 4 ani mai mare ca mine nu ma bate! si la forta la fel! incearca sa te pui pe munca! si NU POTI INCETINI CRESTEREA! adica ce tu vrei muschi, forta pe degeaba? treci la munca o luna si dupa vezi rezultatele...ca degeaba tragi tu la sala 2 zile 3. sper ca te-am ajutat!

| AlexandruTudorel a răspuns:

Stai in pat cu nemiluita indoapa-te pana nu mai poti si in o saptamana ai si greutatea de o vrei alta cale nu e si daca te iei dupa knife00 in 365 de zile ai muschiuletu garantat (400grame)...