Întrebare recomandată | EmilLyWilliamS a întrebat:

Sall TPU,am o problema am fost la oftalmolog si mi-a spus ca am vederea -3, 5 de departe a spus ca va trebui sa imi puna ceva picaturi in ochi si va trebui sa port ochelari dar din pacate acest lucru nu vreau. spuneti-mi citeva sfaturi pentru imbunatatirea vederii macar sa ajung la -2 sau chiar la -1.V a rog ajutati-ma. Merci anticipat + fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu poti atenua deficienta de vedere, decat in etapele recomandate de oftalmolog.Aceste,,remedieri,,nu sunt posibile decat prin corectarea focalizarii, iar acest lucru e posibil doar folosind ochelarii. Daca nu vrei acum, mai tarziu v-a trebui sa porti ochelari mult mai dezagreabili. Lentilele de contact au un efect limitat. Vrei sa-ti corectezi focalizarea in 2-3 ani, ori sa porti niste lentile enorme peste 3-4 ani? Daca alegi o rama eleganta, putin fumurie, poti castiga si corectarea vederii, dar si o anumita eleganta. Sper sa alegi bine...

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai miopie, trebuie sa porti ochelari, nu ai cum sa nu vrei. Daca nu ii vei purta, dioptriile vor creste exponential si vei ajunge aproape oarba in vreo 10 ani de nepurtare. Dupa 21-22 de ani, te poti opera de miopie si atunci vei purta ochelari cu dioptrii mai mici.

mira
| mira a răspuns:

Ochelarii iti dau distinctie. Poarta-i cu mandrie.

| viotedy a răspuns:

Cred ca exista si varianta cu lentile de contact.

| AnyAnA99 a răspuns:

Iti pui lentile de contact, pentru ca nu iti poti imbunatatii vedereabig grin(ps:eu am lentile de contact)

| StayChill a răspuns:

Si eu port ochelari, inca traiesc si e chiar confortabil. Inainte nu puteam sa ma uit la filme, seriale sau emisiuni decat daca ma apropiam mult de TV, deoarece nu puteam vedea. Cand am fost la oftalmolog mi s-a spus ca e bine sa mananc AFINE, PESTE SI LEGUME (am scris asa ca sa iasa in evidenta). Incearca si tu, poate te ajuta. Pe langa asta, limiteaza timpul petrecut in fata calculatorului sau TV-ului la 2- 2, 5 ore. Cheers, bro!

| Fresh a răspuns:

Buna eu am -2, 50 am facut greseala sa stau foarte mult la calculator ....si de la -1, 75 in trei ani mi s-a facut -2, 50, am inceput sa fac exercitiile astea de vreo saptamana http://www.youtube.com/watch?v=R_r0IWFp0L0 iar seara imi pun picaturi in ochi. si chiar ma simt MULT MAI BINE ca inainte, adica nu pot spune ca mi s-a imbunatatit vederea peste noapte, asta necesita ceva timp, insa ochiul nu mai este obosit si poti simtii asta :) Eu oricum astept sa fac 21 de ani si sa imi fac operatia aceea pe laser ceea ce-ti recomand si tie daca vrei sa scapi de ochelari :) Pa, pa!

| Suiram06 a răspuns:

Eu nu stiu ce problema poti avea cu purtarea ochelarilor atata timp cat in ziua de azi multi tineri poarta ochelari cu lentile "clare" si fara dioptrie doar pentru look (vedeti wayfarer clear lens). In plus, dupa 21 de ani, dupa ce iti mai scade dioptria, din ce stiu eu, poti sa faci operatie cu laser la cornee.

| T3n a răspuns:

Cati ani ai? ....ca si eu am o problema similara si oftalmologul mi-a zis ca de la o anumita varsta ma pot opera si sa scap de ochelari pentru tot restul vietii.

| EmilLyWilliamS explică (pentru T3n):

Am 15

| T3n a răspuns (pentru EmilLyWilliamS):

Mie mi-a zis ca de la 18 ani ma pot opera asa ca ti-as sugera sa vorbesti cu oftalmologul tau si sa vezi ce parere are el, dar mai este o solutie ^_^ lentile de contact, sunt si ieftine (in jur de 120 de lei 3 perechi) si nu se observa.

| cosy45 a răspuns:

Poti sa-ti pui lentile de contact, dar la inceput s-ar putea sa te doara, eu zic sa porti ochelari fiindca acum sint si la moda ramele vechi de ochelar si cred ca te va avantaja ochelari

| lavandalia a răspuns:

Va trebuii sa ii porti sau lentile de contact

| NastaseAlina a răspuns:

Ochelarii sunt la moda! Mergi la un astfel de magazin si cere ochelari de tocilar ( sunt cei cu rama groasa si sunt foarte frumosi, peste tot unde te uiti vezi astfel de ochelari ) si plus ca nu se vor demoda niciodata big grin. Poti sa-ti alegi ce culoare vrei si asa iti schimbi si look-ul. Sper ca te-am ajutat :*!

| Bluegreyeyes a răspuns:

Nu te panica, poarta-i, si eu ii port de 6 ani, in ultimele luni mi-a scazut de la +1 la -1, 50. Poate si mai mult am, si de asta nu am probleme, chiar imi place sa port ochelari happy

| andreeeeaaaaapwp a răspuns:

Trebuie sa faci cum a spus medicul

| Wojak a răspuns:

Eu ti-as spune sa porti ochelari... Daca-i porti mult si bine nu mai vei avea nevoie de ei Funda?

| xoxo05 a răspuns:

Nu ai cum.nu mai face pe incapatanata si poarta ochelari.nu sunt asa de raihappy.si te avertizez ca daca nu porti ti se mareste dioptria si atunci o sa ai lentile si mai groase deci tu alegi varianta!

| LazyMode a răspuns:

Puneti lentile de contact si daca vrei iti poti schimba si culoarea ochilor!

| Vederii_Imbunatatirea_1987 a răspuns:

Salut!

Am o veste buna pentru tine. Poti scapa de toate acele dioptrii! Invata sa tinzi si sa speri la mai mult, pentru ca daca aplici tehnici si metode naturale pentru imbunatatirea vederii, in mod regular, ai mari sanse sa scapi de acele dioptrii in doar cateva luni sau chiar mai putin. Mai ales ca esti tanara...

Mai multe informatii poti gasi aici: http://vedereperfecta.com

Si nu uita, testeaza, testeaza si iar testeaza. Metoda naturista este fara riscuri, eficienta si economica in comparatie cu lentilele corectoare si operatiile cu laser.
Alta solutie mai buna nu ai, iar daca continui sa porti ochelari iti vor creste dioptriile. Afla mai multe!
http://vedereperfecta.com

| 123556544544 a răspuns:

Da ke crezi ca noi astia de pe TPU suntem doctori?

| Luizzaa2 a răspuns:

N-ai de ales dar cu rabdarea va trece daca ii porti!

| RaissaMaria a răspuns:

Daca nu vrei sa iti pui ochelari puneti lentile de contact

| Padureanu_Miruna_1994 a răspuns:

Pai eu, am o fata in clasa care mama sa are probleme cu ochii si poarta lentile.

| deea2009 a răspuns:

Pai nu poti sa scapi de ochelari la un moment dat o sa trebuiasca sa ii porti, dar poti sa ii spui mamei tale sa iti ia o pereche de ochelari care se poarta si asa o sa vezi mai bine si o sa iti stea super cu ei inceraca si o sa vezi.