| IvanAdrian1999 a întrebat:

Am o problema foarte grava
Am 14ani, 75Kgsi 1metru77(sau pe acolo)
As vrea si eu sa slabesc dar sa fac si muschi (nu foarte mari dar sa am mare forta in brate), nu vreau sa folosesc cine stie ce diete .........sau regimuri Help MEE

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 68, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 6-7 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 7 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| IvanAdrian1999 explică (pentru bursuc001):

Mersi mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru IvanAdrian1999):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta ai nevoie de toate alimentele, inclusiv de ce au spus altii sa nu consumi. Problema ta cred ca este ca nu faci suficienta miscare. Sedentarismul nu este sanatos. Mai ales de la varsta ta. Tu inca esti in dezvoltare deci nu e bine sa faci forta. Ideal pentru tine este sa te apuci de un sport gen baschet, volei, fotbal, etc. Practic ai nevoie sa ti se stimuleze arderile si sa se dezvolte masa musculara. Sa nu te astepti la minuni in prima luna. Trebuie sa ai rabdare si constiinciozitate.

| Fulbaster a răspuns:

Tipule la inaltimea ta e normal sa ai 75Kg.
Dar daca vrei sa faci muschi (si sa slabesti ) poti incerca sa faci in fiecare seara antrenament. Adica flotari si abdomene(si altele), iar in fiecare saptamana mai adaugi cateva la fiecare!
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Mădălllinna a răspuns:

Renunta usor, usor, la dulciuri, sucuri, painita happy si miscarewinking Genoflexiuni si flotari happy sunt foarte eficiente. Bafta happy

| D3letrix a răspuns:

Bine,acum cu sala sau fara, ar trebui sa mai astepti.Deocamdata lasa deoparte cum au zis si ceilalti dulciurile, paine mai putina, si tot ce e in multa grasime.Ah si carbogazoasele.Sala mai asteapta pana 1 an sau 2.

| PisicutzaTa a răspuns:

Mergi la sala! Sau daca nu fa sport mult!

| GeeO06 a răspuns:

In primul rand, daca nici tie nu iti place sa tii diete (cum nici mie nu imi place) doar incearca sa nu mananci prajit, dulciuri etc.Si in al doilea rand alearga, sari coarda, faci abdomene, flotari, genolfexiuni si daca ai o bara fa niste tractiuni sau cumparati niste gantere sa iti lucrezi bicepsul si antebratul.