| KingOfShadow a întrebat:

Hristos a inviat! Ce imi recomandati sa fac ca sa slabesc vreo 10-20 kg prin exercitii de forta? am 14 ani si 78 kg si nu este bine am foarte multa forta in brate picioare etc si as vrea s-o folosesc pentru a slabi. Acum fac vreo 100-200 flotari/zi dar nu slabesc deloc si merg 6 km pe zi dar degeaba... ce imi mai recomandati? Ce mancaruri si ce diete imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Adevărat a Înviat!
Învață să mănânci, să combini cu grijă alimentele, trei mese principale și două gustări și sport cel puțin o oră, zilnic.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Du-te la o sala de sport din orasul tau si intreaba de programul "insanity" colegii mei or slabit cu el si cica e de forta, e greu

| Malvie a răspuns:

Adevarat a inviat! Uite, dieta la varsta asta nu e recomandata, intrucat obisnuiesti organismul sa intre in anorexie. Eu zic ca cel mai bine e sa te apuci de un sport, nu neaparat de performanta... sau in fiecare seara si dimineata poti sa faci cateva exerciti. Cand vine vorba de mancare, e foarte important sa respecti cele trei mese si seara sa nu mananci prea mult. Poti incerca sa consumi supe si multe fructe si legume. si mai putin fastfood. Sper ca te-am ajutat. Oricum, totul e din propria experientalaughing. Sa ai o zi frumoasa!:3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamaaa la 14 ani 78 de kg? pai eu am 26 de ani si am 76 de kg bine e cam mult pentru inaltimea mea de 1.72, dar la varsta ta e foarte mult sa stii.Ca sa slabesti nu mai consuma produse fast-food, lasa sucurile acidulate, cand mananci, sa mananci in asa fel sa nu te scoli de la masa satul/greoi, intelegi tu..Si sa faci exercitii fizice, dimineata sau seara.Eu de exemplu fac seara, fac exercitiile astea: cate 10 abdomene in serii mai multe, flotari la fel si niste genoflexiuni.Mai sunt zile cand ies in parc si alerg, dar ma mai duc si la sala 1 data la o saptamana.

| AleexNC a răspuns:

Buna. adevarat a inviat. Ai grija ce mananci si fa exercitii, sport sau ceva.
O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| WUB a răspuns:

Nu e bine ce faci.

1. Exercițiile de forță sunt non-aerobice și nu te slăbesc.
2. Fă un sport aerobic, bicicleta, alergatul sunt exemple de sporturi non-aerobice.
3. Flotările nu ajută la arderea grăsimilor, doar sporturile aerobice ajută.
4. Diete la această vârstă nu este bine să ții, poți încerca să mănânci mai sănătos, exclude dulciurile de orice fel.

Eu am 14 ani 70 kg, eu vreau să slăbesc pentru a m-i se vedea six-packul mai bine, exercițiile de forță sunt non-aerobice și ajută doar la creșterea masei musculare.

Aleargă, mergi cu bicicleta, mănâncă sănătos și încearcă să practici un sport, dar zilnic, 10-12 kg se slăbesc în 2 luni nu într-o zi!