| adrian_2389 a întrebat:

cei care se rpicep la suplimente nutritive si fac sala va rog ajutati-ma
Vreau sa ma apuc de lasa am mai facut 2 luni dar m-am lasat dar acum vreau sa incep si sa bag suplimente am 1.79 si cred ca am 80 kg vreau sa sau jos burta si sa pun masa un corp frumoas nu culturist va rog sa imi spuneti mai multe pe id ady_salaj1994 mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MindFreak a răspuns:

Prietene, intai cred ca ar trebui sa te concentrezi sa dai burta jos. Pentru asta fa cat mai multe exercitii cardio, care te fac sa transpiri foarte mult. Alergatul este cel mai bun exercitiu de acest fel si poti sa il faci pe banda sau in aer liber. Suplimentul cel mai bun pentru obiectivul tau este Carnitina, un aminoacid care iti transporta grasimile la mitocondriile celulare, transformandu-ti astfel grasimea in energie. Iti poti lua carnitina de pe site-ul celor de la pronutrition. Eu iti recomand Carnitine FX, care este efervescenta. Si ai grija sa nu confunzi carnitina cu creatina, pentru ca cele doua actioneaza total diferit.
In ceea ce priveste alimentatia, trebuie sa ai o dieta hiperproteica si hipoglicemica. Adica trebuie sa mananci cat mai multe proteine(lactate, carne, soia, oua etc.) si cat mai putine glucide(orez, paine, paste etc) pentru ca proteinele se digera cu consum de energie mai mare si asta te va ajuta sa elimini cat mai mult tesut adipos.
Bafta la slabit si fi serios cu alergatul ca altfel nu ai nicio sansa. Fara gafaiala si fara sa te "scremi" nu poti sa faci nimic. Sti vorba aia a culturistilor : "No pain, no gain."

| claus a răspuns:

Tati, stop shaormele. stop cola/bere/alte acidulate. si stop grasimi, dulciuri. stop mancatu dupa 8 seara. baga salate, apa multa si mancaruri usoare, gen pui fiert, orez, mancaruri light, tati.
nu iti trebuiesc suplimente. trebuie sa dai burta jos mai intai. cum: abdomene omule. cat cuprinde. cauta ce aparate pentru abdomen sunt la sala unde te duci si rupe-le nenicule. intr-o luna-doua cu exercitiu intens si mancare corecta dai burta jos. garantat. si crede-ma, nici un supliment nu te ajuta sa dai burta jos afara de exercitiu intens. si nu veni cu burtoaca la sala sa ridici gantere si greutati. ai nevoie sa dai burta jos mai intai.
succes!

| cOnTexT a răspuns:

Vorbim pe messwinking

| deletedprofile a răspuns:

Mult Sport si consulta medicul!

| Catalinjr a răspuns:

O proteina Whey, vezi lista aici http://www.culturism.net/concentrate-proteice o L Carnitina si cardio.