| LoveYourEyes a întrebat:

Sall tpu.ieri am fost in parc si am incercat sa stau in maini de cateva ori, pana mi.am scrantit degetul foarte rau.acum este umflat, s-a invinetit si ma doare...(este vanat la incheieturi) ....nu stiu ce trebuie sa fac? este rupt? crying va rog heelp crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheDarkDragon a răspuns:

Daca nu poti sa il misti, este rupt.Dar daca nu este doar scrantit sau luxat, nu este deloc ceva grav.Si eu am patit de 2 ori la glezna, de 3 ori la mana si o data la deget.Deci daca nu poti sa il misti, du-te la doctor, ca s-ar putea sa fie rupt, dar daca poti sa-l misti stai linistita ca iti trece.winking

4 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Daca este umflat si invinetit este rupt.Nu mai sta acasa, du-te la doctor! Ti-l va pune in ghips si o sa vezi ca o sa treaca.Am mai avut prieteni cu degetele rupte si nu e nimic grav, daca mergi la un doctor desigur. Daca stai asa si chiar e rupt ti se poate infecta.
Bafta!

| TheDarkDragon a răspuns (pentru Artemisia):

Ba nu e neaparat rupt, ca si eu am patit la fel, si a trecut fara doctor

| bybyshor18 a răspuns:

Eu cred ca este doar scrantit... daca era rupt nu cred ca se mai umfla...dar in orice caz trebuie sa te duci sa vezi ce ai...ca nu poti sta cu degetelul asawinking

| Pana_Gabriel_1997 a răspuns:

Acum nu prea ai ce sa mai faci, decat sa astepti sa iti treaca ( daca este scrantit - verifici asta nemiscand degetul si daca nu simti nici o durere e doar scrantit, in caz contrar e rupt. ) Trebuie sa tii minte ca pe viitor de fiecare daca cand se intampla te duci acasa si il bagi intr-o punga cu gheata. Asa nici nu o sa se umfle si o sa iti treaca si de vreo 5 ori mai repede.