| adrianboss2011 a întrebat:

Sall TPU, ma ustutra tare in gat cand inghit, cum as putea sa scap de aceasta usturime. Funda Ps:fara PASTILE

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DyannaDya a răspuns:

Seara inainte de culcare incalzeste'ti lapte sa fie cald, aproape fierbinte nu caldut.Pui 2-3 linguri de miere, amesteci si apoi il bei asa caaaldhappy nu mai astepti sa se raceasca. Dupa ce bei laptele nu mai bei altceva si nici nu mai mananci.Tot seara inainte de culcare poti lua un ou, separi albusul de galbenus si folosesti doar galbenusul.Pui galbenusul intr'o cana si peste pui 4-5 linguri de zahar.Amesteci bine si apoi il mananci. Dupa nu mai ai voie sa bei si sa mananci.Stiu ca oul cu zahar o sa fie foarte dulce si o sa simti nevoia sa bei ceva dar trebuie sa te abtii.Nu iti garantez ca iti va trece imediat dar te ajuta.Nu o sa te mai usture atat de tare si te va ajuta sa te faci bine.In general usturime asta dureaza maxim o saptamana. Sper sa iti treaca!>big grin

10 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Fă un ceai de mușețel/muguri de brad și îndulcește-l cu miere.
Bea-l călduț. Dacă durerile nu cedează până mâine, du-te la medicul de familie.
Sănătate!

| Minnie a răspuns:

Ai racit. Astepti sa se declanseze raceala si astepti cuminte sa treaca cu obisnuitele pastile

| AliceIDK a răspuns:

Poti sa iti pui o compresa cu apa calda sau spirt in locul in care te ustura. Incearca sa iei si un sirop nurofen sau Humex si peste cateva ore poate iti va trece. Mult noroc!

| Abcdadetrtf a răspuns:

Cu miere.Asta e cea mai buna.O lingurita chiar si 2 daca e nev pe zi. Daca nu iei septolete pe care o sugi sau faringosept.te gandesti ca sunt bomboane.

| sufletista21 a răspuns:

Incearca clasicul ceai de tei/musetel cu miere si lamaie, o bucata de halva sau lapte cald cu miere de albine.

| Ana10000100 a răspuns:

Cu NUROFEN...Un sirop. Cred ca ai amigdalite

| andrul a răspuns:

Eu beau ceai caldutzcu lamaie si miere sau poti incerca si o lingurita de miere simpla. Mierea actioneaza ca un pansament pentru gat.Stiu ca nu vrei pastile dar poti sa incerci Homeogene sau Homeovox.Sunt homeopate si le gasesti in orice farmacie la pret de 11 lei cutia.

| ςเєl a răspuns:

Poti lua sirop. Eu mai foloseam Humex happy Il poti incerca poate scapi de usturime. Bafta.

| menetil a răspuns:

Teai gandit sa te duci la doctor sau sa iei un medicament

| menetil a răspuns:

Ia o ligurita de miere