| BoyX6Boy a întrebat:

Mereu cand stau o seara la pc (de seara pana dimineata) si ziua pe la 14 ma culc. Incep sa plang si nu stiu de ce. Am 10 ani. HELP!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| D3eaa a răspuns:

Parintii tai te lasa toata noaptea la calculator la varsta ta.D-ne in ce vremuri traim ..Esti copil, nu iti pierde copilaria la calculator daca nu ai cu cine sa te joci adota un catel si joaca-te cu el. daca vei continua sa stai atat timp la calculator vei avea probleme nu numai cu ochii, dar si cu odihna. Te vei obisnui sa dormi ziua si noapte sa nu mai ai somn. Sfatul meu : ''culca-te noaptea nu mai sta la calculator'' de ce crezi ca s-a facut noapte, nu ca sa te odihnesti?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai în fața calculatorului 10 ore? Nu ai părinți?
Ai probleme de natură emoțională. Mai ieși și pe afară, nu-ți distruge copilăria cu viața virtulă.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Dar cine te pune sa stai o noapte la pc, strici ochii, devii apatic, iti scade randamentul scolar! Toate au o masura!

| BoyX6Boy explică:

@fabiola eu invat destul de bine, am intrat in a 5 a, am deja 5 de 10. Si vad foarte bine de fapt. (la scoala am copiat la doua randuri la mai stanga si am vazut.
@Obidette nu, nu e asta. Numai ca cand ma trezesc asa cand ma pun dupa dimineata, putin pe la mijlocul zilei, incep sa plang si nu stiu de ce. (dupa ce ma trezesc, clar)
@D3eaa nu am voie sa adpot un catel, am avut o pisica, cica la tati (adica ce sa spun ca tot vorbeste urat cu mine...) ca daca o invat la nisip, O PASTRAAMMM. Da, '' CICA ". De aia stau mai mult la calculator. Deci nu am ce sa fac. Nam obsesie, dar daca ies afara la joaca sunt copii rautaciosi, rai, si au un coeficent de inteligenta (IQ) destul de scazut.

| BoyX6Boy explică (pentru BoyX6Boy):

@D3eaa Parintii mei nu erau acasa si n-am putut sa dorm. (sufar de aceste probleme ex: Durer de masea, ma doare capu/picioru daca mi se face frig(putin frig si BRRR ) ).

| D3eaa a răspuns (pentru BoyX6Boy):

Mai eu te inteleg, dar parintii tai sunt chiar asa de severi? Explica-le si tu ca nu ai nici o ocupatie si ai dori o pisica/catelus ceva animal domestic daca tu zici ca copiii sunt rautaciosi, da stai departe de ei, dar problema cu IQ-ul nu o lua in coniderare.Eu am o prietena care nu are note bune si pot spune ca ea este cea mai buna prietena a mea cu toate ca eu merg mai mult decat bine la scoala [nu pot spune ca merg excelent, ca de' nu prea ma impac cu cateva materii ] Un sfat de la mine este sa nu mai tii cont de inteligenta unui copil ''bine dar daca este foarte incuiat '' las-o balta. explica-le parintilor tai de situatia in care te afli, poate te vor intelege, daca nu fa-ti prieteni virtuali. SUCCES!

| BoyX6Boy explică (pentru D3eaa):

Hmm. Frumos! Am 11 ani acum.O sa vorbesc cu mami si cu tati ca nu am o ocupatie specifica...Deci, am sa spun asa : mami eu nu am cu ce sa ma ocup, plictiseaaaaaaaaaaaaaaala... Si casclaughing Apoi spun, vreau o mata(pisica), un sobolan, un caine, orice dar sa-mi ia, bag chestia! Am sa le spun parintilor mei! Multumesc D3eea. Aprobo : Succesc si tie cu scoalahappy

| D3eaa a răspuns (pentru BoyX6Boy):

Mesi. si vezi ce faciwinking. Sper sa te descuri.Si vezi ce faci cu somnu..cu toate ca acum suntem in vacanta, nu exagera cu calculatorul.winking

| BoyX6Boy explică (pentru D3eaa):

Deja am limitebig grin

| Obidette a răspuns:

Cred ca din cauza calculatorului si a ecranului. Deci incearca sa nu mai stai asa de mult la p.c. si daca nu iti trece consulta medicul.

| BoyX6Boy explică (pentru Obidette):

Nu e din cauza asta... Fiindca, intr-o seara de revelion am stat treaza fara nici o problema. nu la PC.