Întrebare recomandată | maradona10 a întrebat:

SALL. va trebui sa fac operatie la mana stanga la incheietura sa imi scoata un ganglion..cum va fi? imi va face anestezie? poate ati trecut si voi prin asa ceva... voi simti vreo durere ceva?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La încheietura pumnului sau sub-braț?
Vei simți mici pișcături, se face anestezie.
Să stai cât mai relaxat și să te gândești la lucrurile cele mai frumoase pentru a trece mult mai ușor peste intervenție.
Sănătate!
Pa, pa.

| Dec13 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Mai intai iti va face o injectie dupa care iti pune o masca care-ti va cuprinde nasul si gura si vei adormi.

| maradona10 explică (pentru Legiuitoarea):

La incheietura pumnului sus ...ms happy

| valentingb a răspuns:

Bineinteles ca iti vor face anestezie si ca nu o sa te doara. Si un practicant ar fi in stare sa faca o operatie asa simpla, stai linistit!

| maradona10 explică (pentru valentingb):

Baietii...din cate a zis doctorul,,, mha va taia putin la mana si imi va scoate acel ganglion cam de un 1cm va dura 30 min, si dupa mha va curata acolo si atat..cred ca va fi anestezie locala...deci nu simt dureri?

| valentingb a răspuns (pentru maradona10):

Baietii? Probabil ca va fi o anestezie locala, daca interventia e scurta nu are rost sa te adoarma, poate pleci acasa in aceeasi zi. Nu te doare deloc, daca e un doctor nebun si vezi ca scoate o drujba, fugi! happy Am o operatie de 27 cm, asculta la mine, relaxeaza-te!

| Azµre a răspuns:

Va face local o anestezie nu va durea și nici complicată nu va fi operația!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În timpul operaţiei nu simţi nimic că eşti anesteziat, abia după aceea.
Multă răbdare şi mergi fără teamă dacă e absolut nevoie. Unii se duc la operaţii estetice de moft, iar noi trebuie să mergem pentru sănătatea noastră care e în joc.
Curaj, n-ai de ce te teme!
Te pup!

| july00 a răspuns:

Evident ca te va anestezia fiind o operatie.Si nu vei simtii nimic,

| SuperSaiyan4 a răspuns:

Pe mine m-a operat la rinichi si a tinut 6 ore si inca mai trebuie sa ma opereze odata, si doare de mori dupa ce iti trece anstezicul!

| Ruxy5 a răspuns:

Depinde ce fel de anestezie iti face! Daca e locala vei vedea ce se in tampla, daca e totala vei dormi si nu vei smti nimic!

| OliClaudiu a răspuns:

Pai depinde ce anestezie o sa-ti faca locala sau generala daca o sa-ti faca anestezie generala este cum a zis mai sus andreilyon o sa te trezeasca doctorul la reanimare prima zi inca o sa mai ai anestezie prin corp deci nu prea o sa simnti dureri dupa ce te scot de la reanimare o sa ai dureri depinde de operatie cat de mare este si complicata dar daca ai dureri nu ezita sa le ceri la asistente calmante daca e si nevoie vaietate dar sa nu abuzezi prea mult de calmante ca dupa n-o sa mai aiba niciun efect daca le iei prea des le iei doar la cazuri extreme oricum fi puternic/a ca o sa treci si peste asta eu am avut operatie de pleurezie si am stat cu 2 furtune printre coaste o saptamana intreaga si uite-ma ca sunt aici si scriu deci iti urez multa sanatate si putere sa treci peste si sa ne auzim cu bine

| andreilyon a răspuns:

Mai intai iti va face o injectie dupa care iti pune o masca care-ti va cuprinde nasul si gura si vei adormi.Doctorii te vor opera si dupa ce termina ei, te vor trezi. Te va durea dupa ce te trezesti dar iti pune perfuzie.
Bafta cu mana si sa nu-ti fie fricawinking

| Mastacan_David_1986 a răspuns:

Iti va face anestezie. nu-ti face griji nu o sa simti nimic. s-ar putea ca dupa operatie sa nu te simti prea bine dar nu o sa te simti ca si cum ai muri. probabili o sa ai greturi dar nu o sa fie infernal de dureros