| AllCapone a întrebat:

Sallut,

Am un nepot, de 15 ani are 1.90 si cam 100Kg (dar nu arata prea gras,are masa musculare bine dezvoldata) dar are burta,si el zice ca vrea sa slabeasca dar fara pastile si alte,, diete tampite``.

Ce-i recomandati sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. sa bage 10-15 min de cardio dupa fiecare antrenament cu greutati
2. sa scada cantitatea de grasimi si carbohidrati si sa mentina cantitatea de proteine
3. sa aiba 4-5 mese pe zi, putin si des asa e cel mai bine cand vrei sa slabesti
4. sa bea multa apa, 3 litri / zi

| AllCapone explică (pentru Cosmin86):

D-asta zic si eu ca in afara de burta e plin de muschihappy dar nu prea a facut sala, doar prin gradina chesti gospodarestihappy

| Elvina a răspuns:

Sa mearga la nutritionist si sa faca sport. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100 kg la 15 ani? Urgent la endocrinolog, altfel nu va putea slabi, indiferent ce va face. Presupun ca nu are nici vointa daca a ajuns aici. Nu-l lasati, mergeti cu el si mai ales, controlati-l si sustineti-l.

| AllCapone explică (pentru anonim_4396):

Asta e problemalaughingdaca l-ai vedeai nu i-ai da nici 75 de kg..doar ca are burta atata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AllCapone):

La 15 ani si 75 kg sint multe, chiar daca are 1.90m. Iar daca are burta asta inseamna o dereglare undeva. Insa, mi se pare ca el NU VREA sa slabeasca daca gaseste tot felul de pretexte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca poti avea kg de muschi, nu neaparat de grasime. E posibil ca din kg lui sa fie maxim 10 de grasime, restul muschi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dar eu nu am spus ca are grasime, ci ca are prea multe kg pentru virsta lui. Muschi sau nu, 100 kg la numai 15 ani sint mult prea mult. 100 kg e mult si pentru un adult. Ma mir ca spune asa: "prin gradina chesti gospodaresti". Asta ar insemna sa fie slab si cu burta "lipita" de spate. Ceva nu se leaga. Nu ma pricep la exercitiile de la sala (nu am voie, neam), asa ca invata-l tu ce trebuie sa faca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"100 kg e mult si pentru un adult", unii sportivi au si mai mult, doar ca sunt muschi, nu grasime, au patratele pe abdomen, etc.

| ScheißeBeMine a răspuns:

Sa nu mai manance ce manca inainte sau sa manance cu moderatie si sa se duca la sala de cel putin 3 ori / saptamana