| anonim_4396 a întrebat:

Sallut TPU sunt in clasa a 4-a si cand ma vertizeaza sau tipa la mine profesoara incep sa plang( sa imi curga lacrimile) nu radeti

De ce mi se intampla asta? Funda+Tot respectul meu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emmasweet a răspuns:

Eşti o persoană mai sensibilă (emotivă). Probabil te simţi prost atunci când ţi se face observaţie şi o persoană ridică tonul la tine, mai ales în faţa clasei. Nu o mai lua atât de personal, adică nu considera că profesoara are ceva strict cu tine. Ea este acolo pentru a te forma ca om şi probabil îşi mai pierde cumpătul din când în când, însă nu din vina ta, mediul stresant în care lucrează o face să se comporte astfel. Nu spun să o ignori, dar ar trebui să încerci să nu mai plângi, să-ţi stăpâneşti oarecum emoţiile pentru că nu ai făcut nimic atât de grav încât să plângi. Sau le poţi spune părinţilor tăi despre această situaţie, dacă atitudinea profesoarei te deranjează. Aceştia vor vorbi cu profesoara sau cu directoarea şcolii şi problema se va remedia. Nu cu ţipete ar trebui să se facă şcoala. Succes!

5 răspunsuri:
| morningstar a răspuns:

Probabil esti o persoana timida si emotiva, dar asta nu inseamna ca trebuie sa lasi lucrurile sa continue astfel. Cea mai buna solutie este sa vorbesti cu unul din parintii tai iar dansul sa vina sa explice profesoarei cum stau lucrurile si ce ar trebui sa se schimbe. Iar pe de alta parte...sa incerci sa fii un pic mai rezistent/a la astfel de reactii, cred ca nu iti e usor dar trebuie sa iti invingi timiditatea, altfel greu te vei descurca in viata.

| emmasweet a răspuns:

Profesoara încearcă să îţi atraga atenţia asupra unui lucru pe care îl faci greşit (deranjezi ora, nu eşti atent, nu participi la oră, etc) însă acest lucru nu e un motiv să te panichezi şi să începi să plângi. Răspunde-i frumos "Mă scuzaţi, n-o să se mai repete" şi încearcă să îţi distribui atenţia la ceea ce spune. Inteţia ei nu e de a te face să te simţi aiurea, ci este aceea de a îţi îndrepta comportamentul, de a nu mai săvârşi acele acţiuni deranjante pentru ea sau pentru ceilalţi colegi.

| AngelOfPain a răspuns:

Este ceva normal asa se intampla cand cineva ne mustreaza in fata clasei sau tipa la noi. Intram in panica iar organismul nostru trimite un impuls ce activeaza reflexul panicii(plansul, o stare de deprimare) Nimanui nu ii place cand este certat. Este ceva normal e o simpla reacite a sistemului nostru nervos. Funda?

| AnonimDD a răspuns:

Ma bucur sa aflu ca nu sunt doar insensibili pe planeta asta. Respectele mele Vladut.

| Sunnnnn a răspuns:

Si ale mele! anonim