| stropistropinela a întrebat:

Salu T-P-U >! am 13 ani si mi-a placut in tot deauna sa arat bine big grin...mi-am facut un program, timp de doua luni am optiunut rezultate vizibile, dar am inceput sa ma las...acm au trecut 3luni de cand n-am mai facut sport. acum as vrea sa ma apuc dinoua si nu stiu ce program sa imi mai fac ma poate ajuta cineva? inlegatura cu un program ce ar trebui sa mananc casa fiu capabil sa fac exercitiile! exerciti pentru toate grupele musculare : pepit, *abdomen, bicepsi, tricepsietc. *pe care le [oti practica acasa big grin *am o si nu prea stiu multe exerciti cu ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| silviu08 a răspuns:

Avand in vedere ca esti incepator...
Flotari, tractiuni, genoflexiuni. 3 seturi de fiecare exercitiu, de 3 ori pe saptamana.(in zile nonconsecutive).
In privinta alimentatii, incearca sa mananci alimente bogate in proteine. Invata ce e sanatos, ce e nesanatos(dar nu de abtine de la "junk food", doar sa mananci mai rar chestii de genul ala).
Si cel mai important:Rabdare! Rezultatele nu vin de pe-o zi pe alta.

Si inca ceva, in legatura cu mancatul dupa ora 7, DA, e o tampenie ca te ingrasi daca mananci seara!

| ReallyChopped a răspuns:

Incearca insanity! asta daca te tinelaughing eu l-am inceput de o saptamana si e foarte bun doar ca dupa terminarea exercitiilor ramai lat laughing>.< trebuie sa il faci 2 luni ..cauti detalii pe net ca mi-e lene sa insirt big grin nu trebuie sa ai cine stie ce dieta dar renunta la prajeli in special, in rest multe fructe/legume si nu manca dupa 7 seara ^^ mult succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ReallyChopped):

Chestia cu 7 seara e o cretinitate. Si chestia cu multe fructe/legume la fel, cred ca voiai sa spui multe PROTEINE in primul rand.