| 1Alexandru1 a întrebat:

Salut! Acum 1 luna mi-am facut toate 4 cariile la toti dintii, deoarece atunci cand mancam ceva dulce, ma durea foarte tare. Acum (dupa ce mi-am tratat cariile) inca ma dor maselele cand mananc ceva dulce, nu inteleg ce se intampla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DanielDanny a răspuns:

Ti-a tratat cariile nu si problema!

Problema poate fi o fisura sau un nerv care e afectat!

E o sensibilitate dentara, care poate fi la dulce, cald, rece etc.

Nici pe mine nu ma dor dinti daca musc din ceva tare, dar daca mananc ceva rece ma doare toata fata pe partea unde sunt maselele cu sensibile!

| anonimg a răspuns (pentru DanielDanny):

Și la tine, și la autorul întrebării, durerea de dinți este cauzată nu de carii, ci de o sensibilitate dentară.
Dinții devin sensibili atunci când consumăm alimente sau băuturi prea reci sau fierbinți. Sensibilitatea va trece în 2-3 ani dacă în timpul acesta ne vom feri de alimente și băuturi prea reci sau fierbinți. Mai repede nu trece.
Iar dacă nu ne vom feri, dinții vor deveni și mai sensibili. Smalțul dinților este rezistent, că se poate sparge și nuci cu el; dar nu este rezistent la diferențe mari de temperaturi.
Nu recomand folosirea de paste de dinți împotriva durerilor, deoarece acestea afectează și ele smalțul dinților. Recomand pastă de dinți obișnuită, și periuță soft sau extra soft.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

S-au format alte carii, odata ce continui sa mananci dulce.
De ce nu te speli imediat pe dinti, dupa ce mananci dulce?
Asta ar fi una din solutii, sa nu mai faci carii.
Alta este sa nu mai mananci dulce, deloc.

| David23445 a răspuns:

Posibil să nu fie nervul scos la ele du-te încaodata la dentist și spune-i el va ști ce are de făcut

| David23445 a răspuns (pentru David23445):

Poate îți va recomanda un tratament sau le va face din nou și eu am avut cu o măsea acceasi problema și m-am dus din nou și a fost nevoie sa fie refăcută din nou de la 0 deci mai bine te-ai duce la dentist

| David23445 a răspuns (pentru David23445):

. Multă sănătate

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Poți face o programare sa te consulte iar și sa se asigure ca totul este ok. Dacă nu ai încredere, mergi la un alt medic. Dar dacă ambii medici îți spun ca este ok și că nu ai de ce sa îți faci griji înseamnă ca problema e la tine. Îți induci durerea prin frica. Îți este frica sa nu te doară iar și atunci stai cu gândul și apare durerea. Ești ok acum, nu mai are ce sa te doară și dulciurile sunt bune. Multă sănătate!