| adyurs a întrebat:

Salut, acum 10 minute mi s-a instalat BRUSC o senzatie de ureche înfundată in urechea dreapta si aud si un tiuit slab, nu deranjant aproape insesizabil, insa daca imi acopar urechea stânga si vorbesc, cu urechea dreapta aud sunetele "mai cu bass" Decât cealaltă, poate fi din cauza ca stau mult la calculator cu niste casti on-ear (cca 10 ore pe zi) sau poate fi si din cauza ca ma curat cu bețișoare? Imi puteti va rog sa-mi spuneti cauzele si daca pot remedia cu ceva asta? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că poți remedia, ți ai făcut-o cu mana ta, așa se întâmplă când stai atâtea ore cu căștile fie ele și on ear, daca era in dar mai rău era. mă gândesc că volumul era ridicat câteodată... posibil sa fie tinitus, daca îl auzi mereu se numește tinitus permanent, daca dispare și reapare e tinitus intermitent, oricare ar fi in proportie de 95 % nu vei scăpa de acel tiuit in ureche (acufene) va trebui sa te obișnuiești cu țiuitul fiindcă ai cauzat demage timpanului. Ești norocos că intensitatea tiuitului e așa ușoară, eu nu puteam dormi primele zile din cauza acelui tiuit trebuia mereu să ascult ceva ce sa acopere țiuitul (tinitus sound )
Du-te la ORL și vezi ce spune, poate vei scăpa de acel tiuit, câteva zile recomand sa nu mai folosești nici un tip de căști sau muzica la volum ridicat, să eviți sunetele înalte sa stai chill și poate scapi, daca nu o sa dispară în câteva zile probabil va trebui sa te obișnuiești cu acel tiuit, oricum auzul nu îl afectează, dar e deranjant sa auzi mereu cum țiuie urechea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ai dop de cerumen mergi la ORL să îți faca spălături auriculare

| StefanE2019 a răspuns:

Nu folosi niciodată mai mult de 2-3 ore pe zi căștile in-ear (in urechi) sau on-ear (pe urechi).
Cele mai bune sunt cele over-the-ear, adică cele care au buretele in afara urechii si se așează pe cap, nu urechi. Cu acestea poți sta mai mult.

Eu stau vreo 8 ore pe zi cu căști tip over-the-ear și nu am nimic, după 3 luni full-online (in afara de vacanța de iarnă)...
Deci, ori încearcă să iei alte căști mai confortabile, sau, cel mai bine, folosește un difuzor in loc de căști.

Dacă după câteva zile/o săptămână nu trec problemele, consultă un medic. Poate fi ceva mai grav care nu are legătură.