| GGabiy a întrebat:

Cum si când avanseaza caria? Am fost la dentist mi-a scos nervul si mi-a pus plombă, dar mai am o carie si nu vreau să rămân fără nerv si la ea, cum îmi dau seama ca carie avanseaza sau ceva sa imi dau seama.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu iti poti da seama! Procesul carios are o evolutie treptata si "tacuta" ( dintele nu doare!). Nu poate fi stopat decat printr-un tratament stomatologic care trebuie inceput inainte de a ajunge la tesutul din profunzimea dintelui, respectiv la tesutul care contine vase de sange si terminatii nervoase. Primul semn al unei carii avansate este durerea, uneori brusca si violenta.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare dinte se cariaza separat. Intai pe suprafata se strica zmaltul protector, dupa care gaura se tot mareste, adanceste, pana ce ajunge la nervi si doare saupur si simplu dintele se crapa in bucati.
Pana ce gaura este mai mica, ea se poate plomba si mai poate tine ani multi.
Daca gaura ajunge la nervi, atunci se scoate si nervuk inainte de plombare.
Daca dintele se crapa, dar radacina inca este buna, atunci se poate pune coroana protectoare, cu care dintele mai e utilizabil multi ani.
Daca radacina dintelui este afectat, atunci se scoate, iar locul lui poate fi acoperit cu un "pod", pentru care trebuie slefuiti dintii adiacenti, pe care lucrarea se va sprijini.
Daca sunt deja multi dinti lipsa atunci se poate pune proteza sau implamturi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu astepta sa avanseze. Daca stii ca o ai, mergi cat mai repede sa ti-o plombeze, inainte de a ajunge la nerv.

| GGabiy explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Trebuie să astept până pe 19 ca să inceapă dentistul altă lucrare.