| JuSt222 a întrebat:

Salut.

Acum 2 zile am fost in club si m-am cam imbatat. Imi aduc aminte ca stateam pe fereastra si am pus mana pe capac care era metalic dupa care am inceput sa beau din sticla:
In momentul in care m-am uitat, aveam o mica taietura pe deget si sangeram destul de abundent. Intrebarea mes este, se poate da ma fi infectat cu o boala gen Hiv daca m-am taiat in altceva decat in capacul meu de la bere?
Sa zicem ca nu m-am taiat in altceva si am pus mana prin club pe scaune, mese etc.
Sepoate lua hiv asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Puteai lua doar daca unul infectat s-a taiat proaspat si tu ai pus mana ta cu sange in acelasi loc in care a pus si el. Slabe sanse.

| ROB3RT89 a răspuns:

E putin probabil sa va taiati doua persoane cu acelasi obiect si celalta sa aiba hiv...
Vorba lui Dumnezeu, sa nu iei prostie cronica!

| bogdan324 a răspuns:

Stai in banca ta ca nu patesti nimic, exista ceva numit ''sistem imunitar''in caz de n-ai auzit de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hiv nu. Sifilis poate. Prostie cronica, cu siguranta. Sa speram ca esti infertil.

| JuSt222 explică (pentru anonim_4396):

Prostie cronica, de unde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru JuSt222):

In continuare sper ca esti infertil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți sa te uiți și tu și sa te documentezi de la ce poți lua hiv.
Nu cred ca exista șanse sa fi luat. Du-te la un control cel mai bine.

| Raducons a răspuns:

Nu se poate lua Hiv asa nu iti face griji