| mariaciu a întrebat:

Sa zicem ca eu am folosit un obiect infectat cu hiv pe piele sa-mi rad parul mai exact pe mana daca nu m-am taiat/zgariat cu el pot sa fiu infecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti sa te si tai. Infectat esti cand se depistează. Tratamentul se începe de la primele simptome. Dacă te stii bolnav, te cauți.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Nu prea cred că virusul HIV poate fi luat decât dacă ai întreținut relații sexuale cu o persoană infectată. În plus, chiar dacă s-ar putea lua şi pe altă cale, nu cred că este nicio problemă atât timp cât nu te-ai tăiat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sabou_Gabriel_1995):

HIV se ia prinsex cu o persoana deja infectata dar se poate lua si prin intepare, sau taiere accidentala, cu un obiect deja infectat, precum: ac de seringa, forfecuta, lama de ras, cutit, topor samd.
Daca exista un membru al familie cu HIV, lama de ras se arunca imediat pentru a se evita infectarea membrilor, sau macar se pune foarte sus, unde nu ajung copii sa se rada cu lama infectata.

Răspuns utilizator avertizat
| TroubleInParadise a răspuns:

Eu din cate stiu trebuie sa Faca contact cu sangele ca sa fii infectat... Dar mai asculta si alte opinii!