| 07GHOST a întrebat:

Acum 3 zile o albină mi s-a asezat langa ochi. Le moment nu am simtit, iar după câteva secunde am gonit-o. Urmatoarea zi dimineata m-am trezit cu o durere de ochi. Din cauza faptului ca stau mult la calculator si ca in fiecare zi astept autobuzul in curent. m-am gandit ca de la asta e. Astăzi cand m-am trezit ochiul imi era umflat si la durea mai tare. Cand am iesit afara si am vazut albine mi-am adus aminte de incidentul cu albina si la gândeam ca ar putea fi asta cauza. Voi ce credeti? S-ar putea sa fie de la albina? Daca da cât de grav este si ce as putea face? MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meheツ a răspuns:

Este de la curent. Albina nu ti-a facut nimic. Probabil ca ochiul afecfat doare cand te uiti in sus si exterior, nu? Asta este pur si simplu o contractie la nivelul muschilor globului ocular. De asemeni, nu are treaba nici cu calculatorul, asta daca nu folosesti unul cu tub cum erau prin '90. Ia paracetamol si algocalmin pana trece de maximum 4 ori pe zi la minimum 6 ore. Te tine intre 6-12 zile umflatura si durerea. Ca leac "babesc" pune comprese cu ceai de musetel caldut pe ochi pentru vasodilatatie si stai cu compresa pe ochi 10 minute pana se raceste pentru vasoconstrictie. Evita cremele minune si curentul mai mare. Sanatate!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă albina respectivă te-ar fi înţepat acum 3 zile, inflamaţia ar fi apărut atunci ( nu acum )!
În mod sigur, situaţia de acum NU are nici o legătură cu sărăcuţa albinuţă happy

Cel mai indicat este să mergi la un control oftalmologic!

Toate cele bune!

| 98765ASD a răspuns:

Da ar putea fi de la albina.Si sa ajunga foarte grav.Eu iti recomand sa faci astfel daca nu ti se dezumfla ochiul in 2-3 zile maxim du-te la un doctor

| Crinuta_Tigruta_1999 a răspuns:

Ar putea fi de la albina: intrucat nu ai simtit prezenta ei pe fata, la fel nu ai simtit nici intepatura. Ti-as putea da un sfat (leac babesc), insa dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Sper ca te-am ajutat!