| Alex19861106 a întrebat:

Salut.Acum 5 ore m.am lovit la piciorul stang in zona osului de la labă si abia acum 30 min mi.am dat seama ca e umflat...
Vreau sa va intreb daca poate sa fi hematom(apropo este o umflafura de 6-8cm diametru).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Uxellodunon a răspuns:

Daca e hematom ar trebui sa fie violaceu din moment ce hematomul e o colectie de sange coagulat. E un fel de mama vanatailor, dar nu e difuzat in tesut ca vanataia

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred, din pacate ca da, ai hematom deoarece umflatura e mare.
Am un sfat traditional pentru tine pe care eu l-am folosit (eram in aceeasi situatie ca tine) aveam la bunica niste frunze (nespecificate) cu spirt si am aplicat in fiecare zi cate o frunza timp de o saptamana si acum peste aproape 2 luni nu mai am nici un semn.
Sper ca te-am ajutat cu ceva.
Desigur tu poti sa te adresezi la un medic sau la farmacie pentru a preveni infectie si coacerea zonei traumate.
Pe viitor fii mia atent.