| Lili2345678 a întrebat:

Bună seara,TPU!
De marți dimineața,mamei mele i s.a umflat degetul mare de la piciorul stâng,nu s.a lovit,nu are nici.o rana, nu poate sa isi miste degetul deloc si nu poate calcă pe el! Va rog ajuta.Ti.Ma sunt disperată! Doar fara medic deoarece nu locuim intr.o zona cu spitale! DAU FUNDA!
P.s scuza.Ti categoria!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate spui, este posibil sa aiba un acces de guta. Din pacate, guta este o boala care nu se poate trata fara medic. Daca nu ajunge la medic, va fi imobilizata o perioada foarte lunga de timp.
Sigur ca diagnosticul nu este unul sigur, mai ales ca ne dai extrem de putine informatii (nu ne spui nici macar informatii simple, cum ar fi daca are dureri, daca se amelioreaza cumva, daca se agraveaza cumva, daca are puls la artera pedioasa si la tibiala, daca pielea degetului s-a modificat la culoare, daca degetul e cald sau rece, daca are alte boli cunoscute, daca ia vreun medicament, etc)

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cauza(nu se stie, pana va merge la medic!) poate fi un atac tipic de guta :http://www.sfatulmedicului.ro/Guta/guta-informatii-generale_1672

| Lili2345678 explică:

Da,are dureri destul de mari, si s-a dat cu o crema care avea rolul de a ameliora durererea si parca nu o mai durea atât de tare, culoarea degetului este rosie si este foarte cald.

| alessia5158 a răspuns (pentru Lili2345678):

Se pare ca, intr-adevar, are un atac gutos(vezi link-ul pe care ti l-am dat). Va trebui sa mearga la medicul de familie si sa ceara o trimitere pentru reumatologie( guta este o forma severa de reumatism).

p.s.As sugera sa faca si o ecografie la rinichi (surplusul de acid uric este implicat nu numai in aparitia gutei dar si in aparitia pietrelor la rinichi si poate afecta inima si vasele de sange).